20. yılında Mezzanine sprey boya formatında

Massive Attack'ın albümü daha önce DNA'ya kodlanmıştı.

19.10.2018 - 18:10 | Sencer Uçar

20. yılında Mezzanine sprey boya formatında

İngiliz trip hop grubu Massive Attack‘ın Mezzanine albümü, 20 Nisan 1998’de piyasaya çıktığında internet üzerinden ücretsiz dinlenebilen ilk albüm olmuş, bu yıl Nisan ayında ise 20’nci yılı şerefine albümün DNA’ya kodlanacak ilk albüm olacağı duyurulmuştu. Mezzanine’in dijital sesi, Zürih Federal Teknoloji Enstitüsü laboratuvarlarında bilim insanları tarafından DNA’ya saklanmıştı. Massive Attack üyelerinden Robert Del Naja (3D)  ise o dönemlerde bu DNA’nın boya ya da mürekkebe eklenme ihtimalini sorgulamıştı.

Bu hafta yapılan bir duyuruyla, Mezzanine’in ilklerine bir yenisi daha eklenmiş oldu. Zira 20 yaşını dolduran albüm, bu kez sprey boya formunda çıkıyor. Sınırlı sayıdaki sprey boyaların her birinde albümün DNA’sının yaklaşık bir milyon kopyası bulunuyor.

Her bir sprey şişesinde albümün bir milyon kopyasına denk gelecek şekilde, en az 0,1 mikrogram sentetik DNA bulunuyor. DNA’da gram başına 100 eksabayt veri saklanabiliyor.

Kaynak: The Wired, Crack

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.