MediaCat

Zuckerberg WhatsApp’la ne yapacak?

Kullanıcıları reklam endişesi sardı.

Zuckerberg WhatsApp’la ne yapacak?

Bu yıl 10’uncu yaşını kutlayan ve son dönemde satın alma faaliyetleri ile durmaksızın büyüyerek gücüne güç katan Facebook detayları dün açıklanan bir anlaşma sonucunda anlık mesajlaşma servisi WhatsApp‘ı 19 milyar dolar karşılığında satın aldı.

2012’de gelen Instagram hamlesinin ardından Facebook’un fotoğraf paylaşım platformunda reklamlara yer vermesi CEO Mark Zuckerberg‘in birçok kullanıcı tarafından eleştirilmesine neden olmuştu. Dün akşam gerçekleşen WhatsApp hamlesi kullanıcılarda benzer kaygıların baş göstermesini de kaçınılmaz kıldı. Ancak CEO Zuckerberg, Facebook’un CFO’su David Ebersman ve WhatsApp CEO’su Jan Koum yaptıkları açıklamalarda kullanıcıların gönlüne su serpti, en azından şimdilik. Buna göre yeni sahiplik durumunda WhatsApp’ın öncelikli hedefleri reklam entegrasyonu değil. Hatta agresif hedefler ortaya konduğunda dahi bu reklamlar üzerinden elde edilmeye çalışılmayacak.

WhatsApp kullanıcılarını reklam endişesi sardı.

Konuya ilişkin olarak “Önümüzdeki birkaç yıl için hedefimiz büyümek ve tüm dünyadan insanları birbirine bağlamak” diyen Zuckerberg “1, 2 ya da 3 milyar kullanıcıya ulaşmayı başarabilirsek WhatsApp’tan gelir elde etmek için reklamdan başka birçok gelir modelini kullanabilir hale geliriz” diyor. Bu durum Zuckerberg ve ekibinin kendi mesajlaşma servisi Facebook Messenger‘da da reklam kullanmaya pek de sıcak bakmadığını ortaya koyuyor.

WhatsApp CEO’su Jan Koum da Zuckerberg’den pek farklı düşünmüyor. Zira bundan tam iki yıl önce Koum blogu üzerinden yaptığı bir paylaşımda “Reklam yalnızca estetiğin zedelenmesi değil sizlerin zekâsına bir hakarettir” demişti.

Rakamlarla WhatsApp

  • Yüzde 70’i gün içinde aktif, 450 Milyon aktif kullanıcı,
  • Günlük mesajlaşma hacmi tüm dünyadaki günlük SMS trafiğini yakalamak üzere (19 Milyar gönderilen, 34 Milyar gelen mesaj),
  • Günde 600 milyondan fazla fotoğraf,
  • 200 milyondan fazla sesli not,
  • 100 milyondan fazla video mesaj gönderimi,
  • Yukarıdaki verilerin her birinde yıllık yüzde 100’den fazla gelişim.

Facebook’un hâlihazırda çok da fazla kazanmayan bir uygulama için neden bu kadar yüklü bir bedeli gözden çıkarttığı konuşuluyorsa da CEO Koum “5 milyar kullanıcıya erişme imkânımız var ve dolayısıyla WhatsApp’tan gelir elde etmek konusunda şu an için bir kaygımız yok” diyor.

Önümüzdeki dönemde Facebook’un WhatsApp stratejisi sektör profesyonellerinin merakla takip edeceği bir vaka örneğine dönüşebilir. Zuckerberg ve arkadaşlarının ne yapacağını zaman gösterecek.

Kaynak: Techcrunch

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.