Zorbalığın iki yüzü

Arjantin'den siber zorbalık üzerine farkındalık çalışması.

06.08.2018 - 14:05 | Arzu Nilay Kocasu

Zorbalığın iki yüzü

Ergen olmak zor, dünyanın bu denli dijitalleştiği ve mahremin yeniden tanımlandığı günümüz dünyasındaysa bu süreç çok daha zorlu geçebiliyor. Pek çok gence hayatını sonlandırma kararı aldıracak kadar ciddi boyutlara varabilen siber zorbalık, bugün dünyanın dört bir yanında çoğu kurum ve kuruluşun hassasiyetle ele aldığı konulardan biri artık.

Siber zorbalık konusunda farkındalık yaratmak amacıyla Wunderman Buenos Aires tarafından, Arjantin menşeli telekomünikasyon şirketi Movistar için hazırlanan Perspectives isimli reklam filmi, izleyicilere iki taraflı bir anlatı sunuyor.

İzleyicilerin, telefonlarındaki jiroskop teknolojisi sayesinde, cihazlarını 180 derece çevirerek bir çocuğun okulda zorbalığa maruz kaldığı ve evde vakit geçirdiği iki farklı zaman diliminde yolculuğa çıkmalarını sağlayan proje, bir yandan yetişkinleri uyarırken diğer yandan çocukları yetişkinlerden yardım istemeye cesaretlendirme amacını taşıyor.

Sosyal medyada ##elegicuidarte (chose to take care) etiketiyle duyurulan projeyi şu cümlelerle açıklıyor Wunderman Buenos Aires ECD’leri Dany Minaker ve Patán Tarzaga:

“Siber zorbalık dünyanın dört bir yanında, her gün vuku bulan bir dert. Bu dertten mustarip genç nesle, düzenli olarak tüketmeleri nedeniyle çekici bulacakları bir şeyi -teknolojiyi- kullanarak hazırladığımız bir mobil deneyimle ulaşmak istedik.

“Siber zorbalık sorununa dair iki yaklaşım sunmayı düşündük. İlki, yalnızca tek bir açıdan baktığımız için görmediğimiz tüm o işaretleri gösterdiğimiz, stratejik bir yaklaşım. Diğeriyse, bu gençlerin neler yaşadıklarını görebilmemiz için bakış açısını değiştirdiğimiz ikinci bir yaklaşım.”

Zorbalığın iki yüzüne yakından bakmak isteyenler, projenin internet sitesine buradan ulaşabilirler.

KÜNYE

  • Reklamveren: Movistar
  • Reklam Ajansı: Wunderman Buenos Aires
  • Yapımevi: Ladoblea S.A.
  • Yönetmen: Martin Donozo
  • Görüntü Yönetmeni: Daniel Ortega
Kaynak: Design Taxi, Adweek

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.