Ziraat Bankası Genel Müdüründen sürpriz istifa

Ziraat Bankası Genel Müdürü Can Akın Çağlar, sürpriz bir kararla dün istifa etti.

14.07.2011 - 00:00 | MediaCat

Ziraat Bankası Genel Müdürü Can Akın Çağlar, sürpriz bir kararla dün istifa etti. Çağlar’ın istifası sektörde şaşkınlıkla karşılandı. Can Akın Çağlar’dan boşalan Ziraat Bankası Genel Müdürlüğü’ne Halk Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın’ın, Aydın’dan boşalacan Halk Bankası Genel Müdürlüğü’ne de Halk Bankası Genel Müdür Yardımcısı Süleyman Aslan’ın gelmesi bekleniyor.

Çağlar’ın bir süredir istifa edip özel sektöre geçmek istediği biliniyordu. Dünkü istifadan sonra ise Ankara kulislerinde bir bakan yardımcılığı ya da Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’na (BDDK) geçeceği söylentileri de yayıldı. BDDK Başkanlığı seçiminin önümüzdeki yıl Mart ayında yapılacağı biliniyor. Bu nedenle BDDK’ya geçmesi halinde Can Akın Çağlar’ın önce BDDK Başkan Yardımcılığı görevini üstlenmesi, daha sonra atama dönemi geldiğinde mevcut Başkan Tevfik Bilgin’in yerine BDDK Başkanlığına atanması beklenebilir.

Son toplantıya katıldı

Can Akın Çağlar dün akşam saatlerinde önce banka kendi başkanlığındaki son kredi komitesi toplantısına katıldı. Ardından ise saat 21.00’den sonra Ziraat Bankası Genel Müdürlüğü personeli ile bir araya gelip bir veda konuşması yaptığını öğrendik.

Can Akın Çağlar, yıllarca bankacılık ve özel finans kurumlarında yaptığı üst düzey görevlerden sonra, Başbakan Tayyip Erdoğan tarafından Ziraat Bankası Genel Müdürlüğü’ne atanmıştı. Bu görevde özel bankacılar dahil sektörün tümünün güvenini tam olarak kazanmış olan Çağlar, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ve Nazım Ekren dönemlerinde bu kişilere yakın çalışmıştı.

Yakınlarına bir süredir özel sektöre dönmek istediğini söyleyen Çağlar’ın zaman zaman politik kredi kararlarına karşı çıktığı ve Ziraat Bankası’nın hesaplarının sağlamlığına çok büyük önem verdiği de tüm sektör tarafından biliniyordu.

Radikal

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.