MediaCat

Zahid Akman görevinden ayrılıyor

Bilindiği üzere Anayasanın 133. maddesi gereğince, radyo ve televizyon

Zahid Akman görevinden ayrılıyor

Bilindiği üzere Anayasanın 133. maddesi gereğince, radyo ve televizyon faaliyetlerini düzenlemek ve denetlemek amacıyla kurulan Radyo ve Televizyon Üst Kurulu dokuz üyeden oluşur ve Üst Kurul Üyeleri Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulunca seçilir. 3984 Sayılı Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayınları Hakkında Yasanın 6. maddesine göre, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu Üyelerinin görev süresi altı yıldır. Üst Kurul Üyelerinin üçte biri iki yılda bir yenilenir.

Halen görevde olan Üst Kurul Üyeleri 13 Temmuz 2005 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulunda yapılan oylamayla seçilmişler ve bu oylamaya ilişkin Meclis kararı 14 Temmuz 2005 tarihli Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. 3984 Sayılı Yasanın 6. maddesi gereğince, “…Üyelerin üçte biri iki yılda bir yenilenir. Üyelerin görev süresinin bitiminden iki ay önce; üyeliklerde herhangi bir sebeple boşalma olması halinde ise, boşalma tarihinden veya boşalma tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi tatilde ise tatilin bitiminden itibaren bir ay içinde aynı usulle seçim yapılır. Bu seçimlerde, boşalan üyeliklerin siyasi parti gruplarına dağılımı, ilk seçimde siyasi parti grupları kontenjanından seçilen üye sayısı ve siyasi parti gruplarının halihazırdaki oranı dikkate alınmak suretiyle yapılır…”

3984 Sayılı Yasanın Geçici 11. maddesi gereğince de, yenilenecek üyelikleri belirlemek üzere, seçimden iki ay önce ad çekmeye başvurulur. Dört yıl sonra yenilenecek olan üyelerin tespiti için aynı esasa uyularak ad çekilir, ancak ikinci yılın sonunda seçilmiş olan üyeler bu ad çekmeye girmez.

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu 14 Mayıs 2007 Pazartesi günü (bugün), anılan yasa hükümleri gereğince görev süreleri 14 Temmuz 2007 tarihinde sona erecek Radyo ve Televizyon Üst Kurulu Üyelerini belirlemek amacıyla bir toplantı yapmıştır. Noter huzurunda gerçekleştirilen kura çekiminde, 14 Temmuz 2007 tarihi itibarıyla görev süreleri sona erecek Üst Kurul Üyeleri Dr. A. Zahid Akman, Arif Merdol ve Prof. Dr. İlhan Yerlikaya olarak belirlenmiştir.

Kamuoyunun ve ilgililerin dikkatine sunulur.

İlgili İçerikler

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.