MediaCat

Z Kuşağı YouTube olmadan yaşayamıyor

Dijital dünyanın gençlerinin olmazsa olmazı YouTube.

Z Kuşağı YouTube olmadan yaşayamıyor

İnternet devriminin başlangıcına şahitlik etmiş Milenyum Kuşağı’nın aksine dijital dünyanın içine doğup orada yetişen Z Kuşağı (1996 – 2010 yılları arasında doğanlar) tüketici segmentinde gittikçe güç kazanıyor. Peki, reklamverenler için önemli bir hedef kitle oluşturan bu kuşak, etrafını saran dijital evren hakkında ne düşünüyor?

Adweek ve Defy Media, Z Kuşağı’nın dijital alışkanlıklarını öğrenebilmek adına 13-20 yaş arası 1.452 gence sosyal medya platformları ve dijital dünya hakkında ne düşündüklerini sordu.

Yapılan anketten çıkan sonuçlara göre gençlerin yüzde 95’inin en çok kullandığı mecra YouTube; örneklemin yüzde 50’si ise tabiri caizse YouTube olmadan yaşayamıyor. Araştırma sonuçları, ayrıca, Z Kuşağı’nın sosyal medya yıldızlarına halk arasında sevilen ünlülerden daha fazla güvendiklerini gösteriyor.

Z Kuşağı YouTube olmadan yaşayamıyor
Z Kuşağı’nın kullandığı platformlar

Gençler kozmetik ürünleri satın alırken sosyal medya yıldızlarına yüzde 48 oranında güvenirken, “anaakım” ünlülere yüzde 44 oranında güveniyorlar. Konu teknoloji ürünleri olduğunda ise gençlerin sosyal medya yıldızlarına güvenme oranı yüzde 70’e çıkıyor.

Aynı zamanda, araştırma sonuçları, gençlerin ünlülerin marka kullanımları hakkında yorum yapmalarını, markayla ilgili paylaşımlarını ya da siyasi görüş bildiriminde bulunmalarını rahatsız edici bulmadıklarını gösteriyor.

Z Kuşağı YouTube olmadan yaşayamıyor
Satın alma kararı: hangi kategorilerde hangi ünlüler etkili?

Araştırma, Z Kuşağı kadınlarının Instagram, Facebook, Snapchat, Pinterest ve Tumblr’ı; Z Kuşağı erkeklerinin ise Twitch.TV ve Reddit’i ağırlıklı olarak tercih ettiklerini gösteriyor.

Z Kuşağı YouTube olmadan yaşayamıyor
Z Kuşağı’nın “olmazsa yaşayamam” dediği platformların başında YouTube geliyor.

Z Kuşağı, arkadaşlarıyla iletişimini genellikle Snapchat üzerinden kurarken; haberleri Facebook ve YouTube’dan takip ediyor. Eğlenceli içerikler için YouTube’u tercih eden örneklem “neyi, nasıl yaparım?” tarzı sorular için de Youtube’u daha verimli buluyor. Dijital dünyanın gençleri, alışveriş önerileri için öncelikle YouTube’dan faydalanırken, Instagram ve Facebook’u da kullanıyorlar.

Z Kuşağı YouTube olmadan yaşayamıyor
Hangi platformu ne için kullanıyorsunuz?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.