MediaCat

YouTube Kids’e reklam eleştirisi

ABD’li tüketici dernekleri platformu Federal Ticaret Komisyonu’na şikâyet etti.

YouTube Kids’e reklam eleştirisi

YouTube‘un geçtiğimiz Şubat ayında duyurusunu yaptığı çocuklara özel mobil uygulaması YouTube Kids, ABD’de tüketici örgütlerini alarma geçirdi.

Reklam pratikleri nedeniyle eleştirilen uygulamaya tepkiler, çocukların televizyon izlerken asla karşılarına çıkmayacak reklamların uygulamada gösteriliyor olması etrafında birleşiyor. Dernekler, ABD’de tüketici haklarını korumak ve tekelleşmeleri önlemek gibi görevleri bünyesinde toplayan Federal Ticaret Komisyonu‘na (FTC) şikâyet ettikleri uygulamayı çocuk yaştaki bireylere reklam hedeflemesi yapmakla suçluyor.

Televizyonda, yasalar ve onları destekleyen yönetmelikler sayesinde çocuklara yönelik yayınlar arasında gösterilen reklamlarla program içeriğinin şüpheye yer bırakmayacak biçimde ayrıştırılabildiğini söyleyen dernekler, mobil cihazlar üzerinden içerik sunan uygulamada bu ayrımın yapılamadığını ve bir çocuğun neyin orijinal içerik, neyin reklam olduğunun anlamasının imkânsız olduğunu söylüyor. Google‘a yöneltilen eleştirilerin temelinde televizyon mecrası için 1970’lerde yapılan bir bilimsel çalışma sonrasında ortaya çıkan, çocukların reklama karşı direnç geliştiremedikleri ve ticari mesajlarla hedeflendiklerini algılayamadıkları gerçeğinden yola çıkarak yasaklanan temel pratikleri hiçe sayması yer alıyor.

Gelişme üzerine açıklama yapan YouTube, uygulamanın geliştirilme sürecinde çeşitli çocuk hakları dernekleri ve kişisel gizlilik hakları savunucuları ile işbirliğine gittiklerine dikkat çekerek ekliyor, “uygulamayı iyileştirmemizi sağlayacak geri bildirimlere her zaman açığız”.

Kaynak: Mercury News

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.