MediaCat

Yönetici ücret artışları araştırması

Mercer, çokuluslu şirketlerde ‘Yönetici Ücret Artışları’ araştırmasını gerçekleştirdi.

Yönetici ücret artışları araştırması

Mercer,  çokuluslu şirketlerde ‘Yönetici Ücret Artışları’ araştırmasını gerçekleştirdi.

60 ülkeden 406 çokuluslu firma katıldı
 
Mercer’ın Avrupa, Orta Doğu ve Afrika bölgesi genelinde Mayıs ayında aynı anda gerçekleştirdiği ‘Yönetici Ücret Artışları Spontan Araştırması 2011’ sonuçları açıklandı. EMEA genelinde 60 ülkede operasyonu olan 406 çokuluslu firmanın insan kaynakları ve bilgi yöneticisinin katıldığı araştırmada, ücret artışları ve şirketlerin bölgesel olarak genel ücret politikaları hakkında önemli veriler elde edildi. Mercer’ın araştırmasına göre ortalama ücret artışları baz alındı ve ücret dondurması yoluna giden tüm şirketler de araştırmaya dahil edildi. Araştırmada ağırlıklı olarak bir bölümün yöneticiliğini yürüten üst düzey çalışanların bilgileri toplandı.
 
“Türkiye ortalama yüzde 7.8 artışla bölgesinde başı çekiyor”
 
Mercer Türkiye Ortağı Sibel Yücesan, araştırmanın sonuçlarına göre, Orta ve Doğu Avrupa genelinde Türkiye’nin ücret artışlarında %7.8 ile yüksek artış sağlayan ülkeler arasında yer aldığını belirtti. Gelişim hızı yüksek ülkelerde, ücret artış oranları, işgücü rekabetinin yansıması ve yükselen maliyetlerin karşılanması perspektifiyle yüksek olabiliyor. Avrupa’da Belarus, Kazakistan ve Ukrayna’nın artışlarda başı çekerek yüzde 10’ları geçen artış oranlarını yakaladıklarını söyleyen Yücesan “Batı Avrupa’da ise durum hayli farklı, ortalama yüzde 2.7 artış sağlandı.  Tabii burada krizden hayli etkilenen İrlanda ve Yunanistan’ın etkisi hissediliyor” dedi.
 
“Avrupa’da Orta kademe yöneticilere ücret artışında müsamahalı davranıldı”
Mercer Yönetici Ortağı Sibel Yücesan “Özellikle Avrupa’da, ekonomik durgunluk döneminde ücret dondurma yöntemine başvuruldu. Batı Avrupa’da ücret artışlarının ortalama yüzde 2.7’nin biraz üstüne çıkması bu pazarlarda hala tedirginliğin sürdüğünü gösteriyor. Ancak diğer bölgelere bakınca, artık baharın geldiğine ve şirketler için durumun düzeltme trendine girdiğini görüyoruz” dedi. Ekonomik durgunluk sürecinde iki yeni trendin ön plana çıktığını ifade eden Yücesan, “Bunlardan biri orta kademe yöneticilerine şirketler ücret artışında daha müsamahalı davranılması. Birebir işi yöneten bu kişilerin pozitif anlamda sınıflandırıldığını görüyoruz. İkinci olarak ise; şirketlerin ücret artışı dışında çalışanları motive edebilmek adına farklı ödüllendirme sistemlerine başvurduklarını gözlemliyoruz. Bu motivasyon unsuru tatil ya da ekstra ücretli izin olanağı olabiliyor” dedi.
 
“Çalışan bağlılığını korumak için üç faktör önemli”
 
Mercer Türkiye Yönetici Ortağı Sibel Yücesan, araştırmanın ortaya koyduğu gerçeklerden birinin, firmaların önümüzdeki dönemde çalışan bağlılığını korumak için ücret dışında bazı faktörlere de önem vereceği olduğunu belirtti. Firmaların geleceğinde en önemli rol oynayan çalışan performansının sağlanması için toplam ödüllendirme paketlerine, şirket içi iletişime ve firma olarak bunu sahiplenme noktalarına önem vereceklerini vurgulayan Yücesan, “Şirketler, bu üç faktörün sağlanması ile çalışanların üretkenlik ve bağlılıklarını korunabileceklerini düşünmekteler” dedi.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.