MediaCat

‘Yılın kişisi’ ‘protestocu’!

Time’ın seçimi bugün NBC’nin ‘The Today Show’ programında ilan edildi.

‘Yılın kişisi’  ‘protestocu’!

Time Dergisi bu yıl ‘yılın kişisi’ unvanına dünyanın dört bir yanındaki protestocuları (The Protester) layık gördü.
 
Kapakta sadece gözleri görünen, milliyeti ve cinsiyeti belirsiz bir yüzün altında ‘Arap Baharı’ndan Atina’ya, Wall Street’ten Moskova’ya’ yazıyor.
 
Time’ın internet sitesinde ise seçimle ilgili olarak "Hiç kimse, Tunuslu bir meyve satıcısı, kendisini bir meydanda ateşe verdiğinde diktatörleri devirip küresel bir ayaklanma dalgası yaratacak protestolar başlatacağını düşünemezdi. 2011 yılında protestocular sadece şikayetlerini dile getirmedi. Onlar bu yıl dünyayı değiştirdi" denildi.
 
Derginin sıralamasında yılın kişisi olmayı burun farkıyla kaçıran kişiler ise şöyle:
 
William McRaven: Usame Bin Ladin’i yakalayan ABD Deniz Kuvvetleri SEAL Komandoları Amirali.
Ai Weiwei: Muhalif görüşleri yüzünden ülkesinde hapse atılan Çinli sanatçı.
Paul Ryan: ABD Temsilciler Meclisi Bütçe Komitesi Başkanı.
Kate Middleton: İngiltere Prensesi.
 
Time ‘Yılın kişisi’nin yanı sıra ‘2011’in önemli kişileri’ listesini de açıkladı.
 
İngiliz şarkıcı Adele’den, hacker grubu Anonymous’a, çocuğunu öldürdüğü iddiasıyla yargılanıp beraat eden Casey Anthony’den, ABD’li Cumhuriyetçi siyasetçi Michelle Bachmann’a birçok kişi bu listede kendisine yer buldu.
 
Yılın diğer önemli kişileri, Amazon CEO’su Jeff Bezos, İtalya eski Başbakanı Silvio Berlusconi, dünyanın en zengin kişisi Warren Buffett, ABD’li Cumhuriyetçi siyasetçi Herman Cain, Temsilciler Meclisi üyesi Eric Cantor, Louie dizisinin yıldızı Louie CK, ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Apple CEO’su Tim Cook, tenisçi Novak Djokovic ve Fukuşima 50 oldu.
 
Başbakan Tayyip Erdoğan da yılın önemli kişilerinden biri seçildi.
 Erdoğan’la ilgili değerlendirmede, "Hiçbir lider geçtiğimiz yıl içinde Ortadoğu’da yaşanan dramatik değişimleri Başbakan Recep Tayyip Erdoğan kadar iyi temsil edemiyor. Kökleri siyasal İslam’da olan bir partinin lideri olarak, Erdoğan Temmuz’da üçüncü kez seçilerek benzersiz bir başarıya imza attı" denildi.
 
Time dergisinin ‘Yılın kişisi’ni seçmek için düzenlediği internet anketini, Erdoğan, birinci sırada tamamlamıştı. Ancak “Yılın Kişisi” olarak kapağa koyulacak isim derginin editörleri tarafından belirleniyor.
Örneğin, geçen yıl da Wikileaks’in kurucusu Julian Assange anketi ilk sırada tamamlamış ancak dergi Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg’i kapağa çıkarmıştı.

(Hürriyet)

İlgili İçerikler

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.