Yılın cingılı Çok yaşa sen anne!

MediaCat’in 2010 yılında tüketiciyi en çok etkileyen cingılları belirlemek üzere hazırladığı ankette birinci, Arçelik’in Anneler Günü’ne yönelik iletişim kampanyasının reklamında kullanılan ‘Çok Yaşa Sen Anne’ oldu.

04.03.2011 - 00:00 | MediaCat

MediaCat’in 2010 yılında tüketiciyi en çok etkileyen cingılları belirlemek üzere hazırladığı ankette birinci, Arçelik’in Anneler Günü’ne yönelik iletişim kampanyasının reklamında kullanılan ‘Çok Yaşa Sen Anne’ oldu.

Arçelik’in Anneler Günü için hazırladığı kurumsal reklamının müziği, yıla damgasını vuran cingıl oldu. Anneler Günü, son yıllarda hem reklamcılar hem de izleyiciler tarafından son derece sevilen bir konsept. Doğrudan Anneler Günü’ne özel kampanyaları anlatan reklamların yerini artık tatlı bir müzik eşliğinde annelere veya anne olmaya dair bir şeyler söyleyerek tüketicilerin gönül teline dokunan reklamlar aldı.

Hatırlayanlar olacaktır, geçen yılki anketimizde de Pınar Çocuk Sütü için Sertab Erener’in seslendirdiği “Bi’ Tek Annem Olsun Bana Bi’şey Olmaz” en iyi 10 cingıl arasındaydı.

Yarattığı tepkilere bakılırsa, Arçelik’in Y&R Reklamevi’yle birlikte hazırladığı reklam, türün şimdilik en iyi örneği olmuşa benziyor. Jingle Mingle tarafından hazırlanan müziğin uyarlandığı Ayşe Opereti, 1929 yılında Muhlis Sabahattin Ezgi tarafından bestelenmişti. Arçelik’in nota kâğıdı şeklinde tasarlanan yazılı basın ilanlarında eser sahibinin isminin belirtilmemiş olması ise o dönemde tepkilere neden oldu. Muhlis Sabahattin Ezgi ismi pek çok kişi için tanıdık olmasa da “Çok Yaşa Sen Ayşe” Türk müziğinin popüler eserlerinden biriydi, dolayısıyla Arçelik’in reklamı için çok başarılı bir buluş oldu. Eğlenceli annelik hallerini bir araya getiren reklamın büyük jesti ise sonunda “Arçelik” marka adıyla bir harf oyunu yaparak annelerin
“kraliçe”liğe layık olduğunu ilan etmek oldu.

En iyi cingılları belirlerken son bir yıl boyunca televizyon, radyo, sinema ve internet gibi mecralarda kullanılan cingıllardan 21 maddelik bir liste oluşturuldu. Liste oluşturulurken, Era Research tarafından MediaCat Marketing Forum’da yapılan açık uçlu katılımcı anketi ve Ipsos KMG Adwatch araştırmasına göre yılın en çok hatırlanan ve en çok beğenilen reklamlarının müzikleri dikkate alındı. Son aşamada, bu dört liste 7 – 16 Şubat 2011 tarihleri arasında web sitemize konarak MediaCat okurlarının oylamasına sunuldu. Bu arada konuyla ilgili haberler hazırlandı. Bu haberler kullanıcı veritabanımıza gönderildi ve sosyal medya gruplarında paylaşıldı. Böylece ankete olan ilgi artırıldı. Son aşamada ise Era Research’ün MediaCat Marketing Forum’da yaptığı açık uçlu anketin sonuçları, MediaCat Online’da gerçekleştirilen kapalı uçlu anketin sonuçlarıyla birlikte değerlendirilerek en çok ön plana çıkan isimler belirlendi.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.