Yeşil Parti’den oyun bozan seçim kampanyası

Yeşil Parti, Birleşik Krallık'ta genel seçimler yaklaşırken rakiplerini masaya yatırıyor.

12.05.2017 - 16:35 | Sencer Uçar

Yeşil Parti'den oyun bozan seçim kampanyası

Nisan ayında İngiltere Başbakanı Theresa May hükümetin erken seçim kararını parlamentoya taşımış, parlamentodan çıkan genel seçimlerin erkene alınması kararı sonucunda da normal şartlarda 2020 yılında gerçekleşmesi öngörülen Birleşik Krallık genel seçimlerinin tarihi 8 Mayıs 2017’ye alınmıştı. Siyasi partiler de girdikleri seçim yarışında propaganda faaliyetlerine başlamışlardı.

Sandıktaki rekabet ise İşçi Partisi ile Muhafazakâr Parti’den ibaret değil. Zira bu iki partinin haricinde üç parti daha yarıştaki yerini alacak. Söz konusu partilerden biri de İngiltere ve Galler Yeşil Partisi (GPEW); ya da kısaca Yeşil Parti.

Seçim süreci dahilinde Yeşil Parti (The Green Party) genel seçim kampanyasına ilginç bir reklam filmiyle hız verdi. Söz konusu film, The Race to Number 10- Snap Election Edition ( 10 Numara yarışı*- Ani Seçim Edisyonu) adında retro görünümlü kurmaca bir masa oyunu reklamı havası taşıyor.

90’lı yılların çocuklara yönelik reklamları görünümündeki filmde masa oyunu ile eğlenceli (!) dakikalar yaşayan çekirdek aileye coşkulu bir dış ses eşlik ediyor. Ailenin 18 yaşını doldurmayan kız çocuğu geleceği hakkında söz sahibi olmadığı için seve seve oyun dışı kalıyor ve aile kırmızı takım (İşçi Partisi) ve mavi takım (Muhafazakâr Parti) olmak üzere iki ayrı takıma ayrılıyor. Her iki siyasi partinin de halkın aleyhinde izledikleri siyasete göndermeler içeren kartlarla ilerleyen oyun, Brexit etabıyla devam ediyor ve dış ses, sözlerini bu oyunda kazananın olmadığını vurgulayarak noktalıyor.

Kinayeli oyun faslının, ailenin genç bireyinin kumanda dokunuşuyla sonlanmasının ardından, Yeşil Parti’nin görüşleri #ChangeTheGame sloganı etrafında dillendiriliyor ve “bu oyundan” sıkılan seçmen, erken seçimlerde partiye oy vermeye çağrılıyor. Böylece, Yeşil Parti’nin 2017 Birleşik Krallık erken genel seçimleri için hazırladığı reklam filmi de siyasi propaganda açısından tarihteki yerini almış oluyor.

*Londra’daki Downing Sokağı’nda bulunan 10 numara, 1735’ten bu yana Başbakanlık Konutu olarak kullanılıyor.

Kaynak: The Drum

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.