Yerli dizilerde hashtag modası

Medya Takip Merkezi (MTM) belirlediği TV programlarında yayınlanan hashtag'lerin Twitter’daki yansımalarını mercek altına aldı.

29.03.2012 - 00:00 | MediaCat

Medya Takip Merkezi (MTM)’nin, 19-25 Mart 2012 tarihleri arasını kapsayan araştırmasına göre, geçtiğimiz hafta hashtagi ile izleyenlerini sosyal medyaya yönlendiren yapımlardan ilki, TRT 1 ekranlarında yayınlanan “Bir Zamanlar Osmanlı” dizisi oldu. Dizi, kendi adını taşıyan "#birzamanlarosmanlı" hashtag’i sayesinde, yayınlandığı 19 Mart akşamı ve 20 Mart günü, twitter’da toplamda 700’e yakın iletiye konu oldu.

Show TV’nin son zamanlardaki popüler dizisi “Suskunlar” ise, yayınladığı hashtag’de daha farklı bir yol izledi. Dizi, kendi ismini vermek yerine, "#benimbabam" ile hem o bölümün konusuna hem de kendi dizisine gönderme yapan iletilere konu olmayı başardı. Dizi, yayınlandığı gece ve ertesi gün boyunca 1.093 iletide yer aldı.

Hafta boyunca, yayınladığı hashtag’i ile en çok ileti alan dizilerden biri, Kanal D’de ekranlara gelen “Kuzey Güney” oldu. Dizinin geçen haftaki bölümünde, Kuzey’in tabuta girmesi izlenme rekorları kırarken, yayınlanan "#ölmeküzereolsam" hashtag’i de twitter’da 1.137 kez konuşuldu.

Kanal D’nin Cuma akşamları yayınlanan dizisi “Yalan Dünya”, sosyal medyada adından söz ettirmeyi başaran bir başka yapım oldu. Ürün yerleştirme reklamları ile iletişim sektörüne yakın bir çizgide duran dizi, her hafta yayınladığı farklı hashtag’ler ile de sosyal medyada gizli reklamını yapıyor. Geçtiğimiz hafta, "#çapkınlığıntemelprensibi" ile bölümdeki çapkınlık konusuna ilgi geçen dizi, aynı hashtag’i ile twitter’da 1.201 kez paylaşıldı.

TV programları arasında, aktif sosyal medya kullanımı ile ilgi çeken “Kraliyet Ailesi” serisinden “Disko Kralı”, TV8’de 24 Mart akşamı yayınladığı "#80lerDiskosu" ile twitter’da yüksek yansıma sağlayan programlardan bir diğeri oldu. “Disko Kralı”nın "#80lerDiskosu" hashtag’i 1400’ü aşkın iletiye konu edildi.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.