Yerel reklam pazarı 25 milyon doları buldu

Yüzde 18 büyümeyle 2,7 milyar dolarlık büyüklüğe ulaşan reklam sektöründeki hareketlilik yerel mecralara da yansıdı. Geçen yıl yüzde

25.02.2008 - 08:57 | MediaCat

Yüzde 18 büyümeyle 2,7 milyar dolarlık büyüklüğe ulaşan reklam sektöründeki hareketlilik yerel mecralara da yansıdı. Geçen yıl yüzde 20 oranında büyüyen yerel reklam pazarı 25 milyon dolarlık büyüklüğe ulaştı. Çiftçilere kredi vermek isteyen bankalardan, Anadolu’daki KOBİ’lere ulaşmak isteyen finans kurumlarına, yerel iş ilanı uygulaması başlatan insan kaynakları sitelerinden perakendecilere kadar firmalar yerel mecraları kaşfetmeye başladı. Firmalar, ulusal medyanın yanı sıra yerel mecralara yönelik reklam bütçeleri de ayırmaya başlarken, sadece o şehre özel reklam ve ilan kampanyalarına yöneldi. Türkiye’de 226 yerel televizyon kanalıyla bin civarında yerel radyo istasyonu bulunuyor. 454 yerel günlük gazetenin yanı sıra, haftalık ya da aylık yayın yapan 700 de yerel dergi var. Türkiye’de yerel reklam pazarı ise 25 milyon dolarlık bir büyüklüğe sahip. Şu anda küçük bir pazar olmasına karşın, son dönemde yerel reklam pazarının çok önemli bir büyüme gösterdiğini belirten yerel medya planlama şirketi Local Time Genel Müdürü Arzu Küfündür, son iki yılda pazarın ardarda yüzde 20’nin üzerinde büyüme kaydettiğini söyledi.

En büyük reklamveren bankalar

Yerel medyayı bu günlerde en çok kullanan sektörün finans ve bankacılık olduğunu belirten Küfündür, “Yerel medyada en büyük reklamveren bankalar. Bunun nedeni KOBİ’lere ulaşma arzusu. Anadolu’daki esnafa, çiftçiye ulaşıp kredi vermek istiyorlar. Bu kesime yönelik kredi kartlarını yaygınlaştırabilmek de bir başka amaç” diye konuştu. Özellikle Kayseri, Adana ve Gaziantep gibi illerdeki yerel medyalara yoğun talep olduğuna işaret eden Küfündür, firmaların özellikle bu şehirlerdeki Organize Sanayi Bölgeleri’nde yer alan, büyüme potansiyeli bulunan çok sayıda firmaya ulaşmak istediğini vurguladı. Yerel medyayı yoğun kullanan bir diğer sektörün internet siteleri olduğunu belirten Küfündür, “Örneğin kariyer siteleri her şehre özel iş fırsatlarını o ilin yerel radyosu üzerinden duyuruyor. İlgilenen adaylar internet sitesine girerek başvuruda bulunuyor” diye konuştu. Markaların yerel mecralara ayırdıkları 5 bin ile 100 bin YTL arasındaki bütçelerle önemli geri dönüşler alabileceğini söyleyen Küfündür, örneğin sadece 3 ilde ürün satan bir markanın 5 bin YTL’lik radyo reklam bütçesiyle çok iyi sonuç alabileceğini belirtti.

‘Urfalılar, Adanalılar’ anonsu talep arttırıyor

Reklamverenlerde yerel medya ölçümlenemiyor şeklinde yanlış bir algılama olduğunu belirten Küfündür, “Son iki yıldır yerel radyo ve televizyonlarda ölçümleme yapılması, reklamverenlerin yerel mecralara yönelik ilgisini de artırdı. Hangi ilde hangi televizyon seyrediliyor, hangi programı hangi yaş grubu izliyor gibi profillerin yanı sıra yarım saatlik izlenme oranlarını takip edebiliyoruz” diye konuştu.

Firmaların yerel medyada genellikle yoğun reklamla girip daha sonra rutine bağlanan bir reklam stratejisi izlediğini belirten Küfündür, sadece o şehre özel reklam kampanyalarının da etkili olduğunu söyledi. Küfündür, “Bir reklam Urfalılar, Adanalılar diye o şehrin insanlarına hitap ederek başladığı zaman, ürüne talep de artıyor. Bu nedenle markalar o şehre özel reklam çalışmalarına başladı” diye konuştu.

Yerel medyanın en büyük avantajının bölge dinamiklerine özel planlama yapmak olduğunu söyleyen Eti Pazarlama Müdürü Merve Erdebil ise, “Yerel mecraları kullanırken o şehre özel bir strateji izliyoruz. Çikolata Keyfi markamızda Gaziantep’in plakası olan 27 ile örtüşen ‘yüzde 27 Antep Fıstık oranı’ diye bir reklam çalışması yaptık. Kampanya şehirde ürüne karşı büyük bir ilgi yarattı” dedi.

Ulusal medyanın çok izlenmesine karşın bazı bölgelerde son derece güçlü yerel yayın organlarının da bulunduğunu belirten Boydak Reklam Müdürü Murtaza Durmuş ise “Yöre halkı yerel medyada karşılaştığı markalara karşı ‘bizden biri’ yaklaşımında. Bu nedenle ulusalların yanı sıra yerel medyayı da mutlaka kullanıyoruz. Özellikle izlenme oranının yüksek olduğu haber saatlerini tercih ediyoruz” diye konuştu.

Kaynak: Referans Gazetesi

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.