Yeni reklam aracı: Facebook “like”

Facebook, "Like" (beğen) seçeneğini yeni bir reklam aracına çeviriyor.

25.01.2011 - 00:00 | MediaCat

Facebook, "Like" (beğen) seçeneğini yeni bir reklam aracına çeviriyor.

Uzun süredir kullandığımız "like" (beğen) seçeneği markalar için bir değer birimi haline geldi. Facebook, bu seçeneği reklam aracı olarak kullanmak için "sponsorlu öykü" bölümünü ekledi. Facebook sayfasının sağ üst köşesinde bulunan bu "sponsorlu öykü" işlem başına ödeme yöntemiyle ücretlendiriliyor. Yani nasıl diğer ilan verenler tıklama başına para veriyorsa, burada ilan veren "like" başına para ödüyor.

Mesela Starbucks "sponsorlu bir öykü" satın alırsa, Starbuck reklamı hem markayı beğenen kişinin news feed (haberler) bölümde hem de reklam olarak sayfada görülüyor.

Bunun yanı sıra, sponsor öyküler markaların Facebook hesapları aracılığıyla da reklam yapabiliyorlar. Mesela, bir Facebook kullanıcısı Coke sayfasına giriyor ve Coke’un fotoğraf yüklemek için bir uygulaması var. Kullanıcı bunu kullandığında "sponsor öykü" o kişinin sayfasına şu mesajı yazıyor: "Murat Yılmaz Coke uygulaması kullanarak fotoğraf yükledi". Kullanıcı bu yazıyı Facebook sayfasından çıkaramıyor. Hatta Facebook sayfasını kapatsa bile bu yazı Coke sayfasında kullanılmaya devam edebiliyor. Yani Facebook kullanıcıları herhangi bir marka hakkında yorum yaptıklarında, o markanın reklamını sayfalarında engellemeleri henüz mümkün değil.

Bu uygulamayı Coke, Levi’s, Anheuser-Busch, Amnesty International, RED ve Unicef kullanıyor. Birkaç hafta içinde uygulama self servis seçeneğinden ulaşılabilir olacak.

Tahminlere göre, Facebook’un reklamdan kazancı büyüyor. EMarketer, Facebook’un 1.86 dolar reklam geliri olduğunu tahmin ediyor. 2010 reklam gelirinin yüzde 60’ına takabül eden 1.12 milyar dolarlık kısmı ise daha küçük ölçekli firmaların self servis opsiyonunu kullanarak yaptıkları reklamlardan oluşuyor.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.