Yemeksepeti.com 10 yaşında

İlk kez 2000 yılında Türkiye’yi online yemek siparişi ile tanıştıran yemeksepeti.com,10 yıl önce, 3 genç girişimcinin bir araya gelerek başlattığı bir projeydi.

15.02.2011 - 00:00 | MediaCat

İlk kez 2000 yılında Türkiye’yi online yemek siparişi ile tanıştıran yemeksepeti.com,10 yıl önce, 3 genç girişimcinin bir araya gelerek başlattığı bir projeydi.

Projenin fikir babası Nevzat Aydın, ABD’de yüksek lisans öğrenimi gördüğü yıllarda internet projelerinin doğduğu Silikon Vadisi’ndeki gelişmeleri yakından takip ediyordu. Yemeksepeti.com projesi aklında şekillenmeye başladığında Türkiye’ye dönen Nevzat Aydın, fikrini Melih Ödemiş ve Cem Nufusi ile paylaştı. Böylece üç genç girişimciden oluşan bu çekirdek ekip, yemeksepeti.com’un kurulum çalışmalarına başladı. Yemeksepeti.com, 2000 yılında kuruldu, 2001 yılının ocak ayında ise online oldu.

O yıllarda internet kullanımı ve bilgisayar sahipliği oranı ne dünyada ne de Türkiye’de bugünkü seviyelerde değildi. İnternet’ten sipariş vermek de Türk kullanıcısına çok yabancı bir kavramdı. Üstelik Türkiye’de ekonomik kriz yaşanmaktaydı. Fakat yemeksepeti.com kuruluş aşamasındaki zorlukları bir şekilde atlattı.

Yemeksepeti.com, internet üzerinden sunduğu hizmetin yanı sıra tüm telefonlarla uyumlu mobil web sayfaları ve iPhone uygulamasıyla cep telefonu üzerinden de sipariş kabul ediyor.

Yemeksepeti.com 10.yıl hedefleri

Yemeksepeti.com 2011 yılı sonuna kadar Türkiye’de toplam 50 ilde hizmet vermeyi hedefliyor. Yurtdışı tarafına baktığımızda ise, Yemeksepeti.com Rusya’daki yatırımı olan izrestorana.ru ile 2011 yılının sonuna dek Rusya’da 1 milyonun üzerinde nüfusu olan 10 farklı şehirde olmayı planlıyor. İki sene içinde ise eski Rus cumhuriyetlerinin tamamında yer alınması öngörülüyor. Dubai’de ise ilerleyen dönemlerde Sharjah ve Abu Dabi’de de hizmet verilmesi planlanıyor.

Yemeksepeti.com 2011 yılında %45’lık bir büyüme gerçekleştirmeyi ve şu anda 900 bin kullanıcı sayısını da 1 milyon 250 bine çıkarmayı hedefliyor.

Geçtiğimiz dönemde mobil erişilebilirlik konusuna odaklanan yemeksepeti.com’a 2011 sonuna doğru mobilden gelen sipariş sayısının 4 binlere ulaşmasını bekleniyor.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.