MediaCat

Yavuz Semerci: Haber çalmayacağız ve çalınmasına da tahammül etmeyeceğiz

Yavuz Semerci önderliğinde geçtiğimiz

Yavuz Semerci: Haber çalmayacağız ve çalınmasına da tahammül etmeyeceğiz

Yavuz Semerci önderliğinde geçtiğimiz hafta yayın hayatına başlayan www.gazeteport.com.tr internet haberciliğine yeni bir soluk getirme amacında. Haber kopyacılığı yapmayacak, haber çalmayacak ve çalınmasına tahammül etmeyecek bir kadro kurduklarını konusunda iddialı olan Yavuz Semerci ile bu ve benzeri konulardaki tutumlarını konuştuğumuz kısa bir söyleşi yaptık.

Kısaca kadro yapınızdan biraz bahseder misiniz?

Genel Yayın Yönetmenliğini Murat Sabuncu’ nun yaptığı Gazeteport’ un kadrosu, Metin Soysal, Mehmet Güler, Açıl Sezen, Murat Yığcı, Levent Kadagan, Ayça Atikoğlu ve İhsan Demir gibi basın sektörünün tanınan isimlerinden oluşuyor. Şu anda 35 olan yayın kadrosunun, 50 kişiye çıkarılması planlanıyor.

Gazetenin yazarları arasında ise Adalet Ağaoğlu, Gazi Erçel, Ali İhsan Karacan, Ömer Lütfi Mete, Vivet Kanetti, İsmet Solak gibi önemli isimler yer alıyor. Gazeteport ayrıca, New York Times yazarları Umberto Eco, Noam Chomsky, Thomas Friedman, Paul Krugman ve Maureen Dawd’un yayın haklarına sahip olan tek Türk gazetesi.

Reklam organizasyonu için neler yapacaksınız? Gazeteport kendi ismini nasıl duyurmayı planlıyor? Siteye trafik sağlamak için ne gibi planlar var?

Tanıtım için acele etmiyorum. Önce ağırlıklı olarak internette reklam tanıtımı yapacağız, sonrasında diğer mecralar gelecek. Bir reklam ajansıyla çalışıyoruz. Açıkçası agresif bir çıkış mı yapmalıyız yoksa daha yumuşak bir çıkış mı yapmalıyız diye kendi içimizde tartışıyoruz. Ben biraz daha sert olmaktan yanayım ama diğer arkadaşlar daha sakin bir çıkış yapmaktan yanalar.

Gazeteport’un tek gelir kaynağı reklamlar mı olacak?

Zaten internet satış ayağı eksik bir mecradır ve bence bu bağımsızlığı etkilemez. Çünkü bizim reklamverenlerle ilişkimiz, televizyon ve gazetelerde olduğu gibi anormal rakamlar üzerinden olmayacak. Yani A gurubu yada B grubundan gelen düşük bütçeli reklam, bizim için söz konusu. Oysa büyük medya kuruluşlarına bu gruplardan giden para iki-üç milyon dolar civarında oluyor. Bize verecekleri rakamlar çok daha küçük. Bu rakamlardan da rahatlıkla vazgeçilebilir. Bu sebeple bizim büyük kanallar gibi çok büyük bir göbek bağımız yok reklamverenlerle. Sonuçta burada bir okuyucu trafiği var ve reklamverenler de bu trafikten yaralanmak isteyecekler. Bizim yapımız, reklamverenlere bağımlı olan bir yapı değil çünkü reklam almadan da kendimizi uzun bir süre finanse edebiliriz. Reklamveren bizden korktuğu için değil, sadece işine geldiği için gelip bize reklam verecek. Sonuçta burada ülkede karar verici konumda olan 100 bin kişinin, günlük giriş yapacağını düşünüyorum. İnternet reklamcılığı hızla gelişiyor çünkü bu mecradaki reklamlar daha hesaplı. Gazetelerin çok büyük bir kağıt ve matbaa maliyeti var. Bu da reklamverene de yansıtılıyor. Amerika’da internetin reklam pastasından aldığı pay yüzde altı. İngiltere’de yüzde 9. Yakında gazeteler, maliyeti karşılayabilir olmaktan çıkacak. Biz ise, yeni bir mecra sunuyoruz. Sadece bir kere değil, defalarca okuyucunun girip baktığı bir reklam mecrası ortaya koyuyoruz.

Gazeteport’u ileride basılı olarak görecek miyiz yoksa interntetten mi devam edecek?

Bizim hedefimiz internet üzerinden bir medya grubu oluşturmak, yani bizim radyo, televizyon yayınımız da olabilir ilerde ama bunlar yine internet üzerinden olacaktır. Tabi bunlar için Türkiye’de internetin de gelişmesi gerekiyor biraz daha. Şu anda internet üzerinden TV izlenemiyor ama olanaklar iyeleşince o da olacaktır. Bizde görüntülü haber de olacak. Muhabirlerimiz kamerayla ya da fotoğraf makinesi ve laptop ile çıkacak habere. Biz gazetelerin abone olduğu tüm ajanslara aboneyiz. Yani bize görüntülü gelen haberlere de yer vereceğiz.

Yayınlanacak haberlerde dikkat edeceğiniz özel bir uslüp olacak mı?

Amacımız, referans olacak, künyesi olan, yazdığı haberleri teyit ettiren, haber çalmayan ve çalınmasına da tahammül etmeyen bir yapı oluşturmak ve bu işin adam gibi yapılabileceğini göstermek. Elbette pazarın bunu algılamasının zaman alacağını biliyoruz. Ama biz planlarımızı buna göre yaptık.

Diğer haber sitelerinden farklı ne göreceğiz?

Bizim farkımız, hazırladığımız gazeteyi aynı gün yayına verme amacında oluşumuz. Hem internetin, interaktivite yönünü kullanacağız hem de haberi derinlemesine inceleyip, muhabirlerimizin sahada yaptığı özel haberleri de yayınlayacağız.

İlgili İçerikler

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.