MediaCat

Yandex Türkiye ve Firefox’tan işbirliği

Mozilla, Yandex’i Firefox’un Türkçe sürümünde varsayılan arama motoru yapıyor.

Yandex Türkiye ve Firefox’tan işbirliği

Yandex ve Mozilla, Türkiye’de önemli bir iş birliğine imza attı. Yandex, 30 Mart haftasında beklenen güncelleme ile birlikte Firefox mobil ve masaüstü tarayıcısının Türkçe sürümünde varsayılan arama motoru olacak. Mozilla’nın farklı ülkelerde yerel anlamda uygun hizmet verdiğini testlerle saptadığı arama motorlarını varsayılan olarak belirleme stratejisinin bir parçası olan işbirliği ile Yandex’in Türkiye’ye özel geliştirdiği arama deneyimi Türkiye’deki Firefox kullanıcılarına, Windows, Mac, iOS ve Android platformlarında sunulacak.

Mozilla ile Yandex arasında varılan anlaşma ile Google‘ın ülkemizdeki arama motoru pazar payının olumsuz yönde etkilemesi bekleniyor. Geçtiğimiz yıl 19 Kasım’da Yahoo! İle 5 yıllığına bir anlaşma imzalayan Firefox, Yahoo!’yu Kuzey Amerika ülkeleri için öntanımlı arama motoru olarak belirlemişti. Firefox’un 1 Aralık’ta yayınlanan 35′inci versiyonuyla devreye giren anlaşma, comScore Ocak ayı verilerine göre Yahoo!’nun Google’dan yüzde 2,6′lık bir pazar payını devralmasını sağladı.

Google’ın ABD’de yüzde 65’e gerileyen pazar payının Rusya, Belarus ve Kazakistan’da da Yandex’le anlaşan eden Firefox sayesinde küreselde de gerilemesi bekleniyor. İnternet siteleri için istatistik hizmeti sunan Statcounter‘ın Şubat ayı verileri Türkiye’de masaüstünde Firefox kullanım oranının yüzde 6,8 olduğunu gösteriyor. Mobil kullanım oranları bu veriye dâhil edildiğinde ise Firefox kullanımının yüzde 4,4’e geriliyor.

Mozilla, Yandex'i Firefox'un Türkçe sürümünde varsayılan arama motoru yapıyor.

Yine Statcounter’ın aynı dönem verilerine göre göre Türkiye’de internet kullanıcılarının arama motoru tercihinde Google yüzde 97 oranı ile açık ara liderliğini koruyor. Statcounter Yandex’in mevcut pazar payının ise yüzde 1,6 civarında olduğunu gösteriyor.

Fotoğraf: nanpalmero@flickr

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.