Yahoo’nun önlenemeyen düşüşü

Yahoo Inc 4. çeyrek gelirini ikiye katladı fakat Internet firmasının azalan karı, online reklamcılık pazarında gerilediğini gösteriyor.

26.01.2011 - 00:00 | MediaCat

Yahoo Inc 4. çeyrek gelirini ikiye katladı fakat Internet firmasının azalan karı, online reklamcılık pazarında gerilediğini gösteriyor.

Dün açıklanan sonuçlar çerçevesinde, pek çok yatırımcı Yahoo CEO’su Carol Bartz’ın iş için doğru kişi olup olmadığını sorguluyor. Bu güvensizlik Yahoo’nun hisse senedi fiyatlarını etkiliyor.

Sonuçlar açıklandıktan sonra, Yahoo hisse senetleri 38 cent yani 2.4 oranında azalarak 15.64 dolara düştü.

Bartz Yahoo’nun gelirlerini işçi çıkararak ve masrafları azaltarak artırmaya çalışsa da 2009 ocak ayında firmaya geldiğinde beri Yahoo’nun cirosu azalıyor.

Daha az kar ettiğinden dolayı, Yahoo geçtiğimiz 2 ayda 700 işçi çıkardı.

Yahoo’nun finans uzmanı Tim Morse bir röportajında; "Şu an doğru yoldayız. Değişik bir ofis yapılanmasına gidiyoruz ve bu da biraz zaman alacak" dedi.

Yahoo’nun finansal düşüşünün bu sene de devam edeceği tahmin ediliyor. Bu sene birinci çeyrek gelirlerinin yüzde 4 ile 10 arasında düşmesi bekleniyor.

Yahoo, Google Inc. ve Facebook ile karşılaştırılınca online reklamcılık konusunda çok geride kaldı.

Google’ın geliri son çeyrekte 26 oranında artarak 8.4 milyar dolara yükselirken Yahoo’nun tüm yıllık geliri 6.3 milyar dolardı. Google o kadar hızlı büyüyor ki bu yıl içerisinde 6.200 yeni çalışanı bünyesine katmayı planlıyor.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.