Yabancı şirketlerin gözü Türk kanallarında

Murdoch'un satın aldığı TGRT'nin talipleri arasında yer alan RTL, TF1, SBS, CME ve CanWest Türkiye'de TV kanalı ve radyo arayışından vazgeçmedi.

07.08.2006 - 00:00 | MediaCat

Murdoch’un satın aldığı TGRT’nin talipleri arasında yer alan RTL, TF1, SBS, CME ve CanWest Türkiye’de TV kanalı ve radyo arayışından vazgeçmedi. Kanal 7, Kanal 6 ve Flash TV mercek altına alınan kanallar arasında bulunuyor

Amerikan medya devi News Corporation’ın Ahmet Ertegün’le birlikte TGRT’yi satın almasından sonra yabancıların medyaya ilgisi sürüyor. Rupert Murdoch’un sabihi olduğu News Corp. ile birlikte TGRT ile görüşen Alman RTL, Fransız TF1, Hollandalı SBS ile birlikte Kanadalı CanWest ve Estee Lauder’ın medya şirketi CME Türk medyasına ilgisini kaybetmedi. Yabancılar Türkiye’deki televizyon pastasından pay alabilmek için ulusal kanallarla görüşmelerini sürdürüyor.

Yabancıların, Kanal 7, Kanal 6, Flash TV ve halen yayında olmayan HBB’yle ilgilendikleri kaydediliyor. Kanal 7 ve Kanal 6 için Fransız TF1 ve Hollandalı SBS’nin bazı temaslarda bulunduğu belirtiliyor. Fransızlar ve CanWest’in aynı zamanda Cine5’le de ilgilenebileceği söyleniyor.

Yabancıların ikinci seçeneklerini de bölgesel yayın yapan TV kanalları oluşturuyor. Bu anlamda TMSF bünyesinde bulunan Kral TV için Kanadalı CanWest’in ilgisinin sürdüğü biliniyor.

Üçüncü seçenek ise bir satın alma gerçekleşmediği durumda, yabancıların yanlarına yerli bir ortak alarak kendilerinin şirket kurup, ilk etapta bölgesel yayın ile Türk medyasına girmeleri. Bu gruplardan radyo yayıncılığı kökenli SBS Türkiye’deki radyolarla da ilgileniyor. RTL, altı ay önce Rusya’da bir TV kanalı satın aldı. Ronald Lauder’in şirketi CME ise Doğu Avrupa üzerinde yayılıyor.

Analistler medya sektörünün bankacılığın ardından yabancıların ilgisiz kalamayacağı ikinci sektör olduğu görüşünde. Bunun ana sebebi ise Avrupa pazarında reklam gelirlerinin GSMH’ya oranının yüzde 3 – 5’ler düzeyindeyken Türkiye’de değerin binde 5’lerde olması. Doğu Avrupa pazarında ise oran 1.5 – 2’lerde.

(milliyet)

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.