Ya dünyayı kadınlar kurtarsaydı?

Hollywood hikâyelerini bir de böyle izleyin.

12.11.2015 - 11:02 | Arzu Nilay Kocasu

Ya dünyayı kadınlar kurtarsaydı?

Hollywood, özellikle konu dünyayı kurtarmak olduğunda, erkeklerin hikâyelerini kadınlarınkisinden daha çok tercih ediyor. Erkekler ekranlarda kadınlardan iki kat daha fazla gözüküyorlar ve başrollerin yalnızca yüzde 12’si kadın. Erkek egemenliğine çelme takıp başrolü kapan kadınlar arasındaysa, etnik kökenlere göre yeni bir adaletsizlik doğuyor.

Barbie’nin geçen ay yayınladığı ve genç kızlara hayal ettikleri tüm gelecekleri elde edebileceklerini söyleyen reklam filmi gündemi meşgul etmeyi başarmıştı. Bu kez başka bir oyuncak markası, GoldieBlox, yeni bebeği Ruby Rails ve Ruby’nin mühendis dostu Goldie ile bir stop-motion reklam filmi hazırladı.

Blockbuster’ların başrollerini erkeklerden ödünç alan Ruby ve Goldie’nin James Bond, Marty McFly ve Indiana Jones gibi maceraperest karakterlerin yerine geçtikleri film, istatistikleri de arkasına alarak, beyazperdedeki kadınlar ile erkeklerin konumları arasındaki eşitsizliğine vurgu yapıyor.

Kaynak: Advertolog

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.