Xerox 2008 yılının en çevreci şirketi

EPA, doğaya karşı duyarlı firmaları ayrıştırmak ve onları ödüllendirmek üzere 2004 yılından beri verdiği

05.06.2008 - 13:54 | MediaCat

A.B.D’nin resmi Çevre Koruma Kurumu EPA, doğaya karşı duyarlı firmaları ayrıştırmak ve onları ödüllendirmek üzere 2004 yılından beri verdiği “Çevre için Kurumsal Lider” ödülünü 2008 yılı için Xerox’a verdi.

Dünyanın önde gelen teknoloji şirketlerinden Xerox, yaşanabilir bir çevre adına onlarca yıldır geliştirdiği teknolojiler ve sürdürülebilir kalkınma için yaptığı çalışmalarından ötürü “Çevre İçin Kurumsal Lider” ünvanı ile ödüllendirildi. Bu ödül, 17.000 çalışanı ve 7.2 Milyar Dolar bütçesi olan A.B.D’nin resmi çevre koruma kurumu EPA* (Environmental Protection Agency)” tarafından yürütülen “Performance Track (Performans İzleme)” programı bünyesinde ilk kez bir teknoloji firmasına veriliyor. 2004 yılından beri verilen bu ödülü bugüne kadar sırasıyla Baxter Healtcare (2004), Johnson Johnson (2005), Rockwell Collins (2006) ve Xanterra (2007) adlı firmalar aldı.

Xerox, ayrıca sera gazı emisyonlarını ve enerji kullanımını azaltmaya yönelik yaptığı çalışmalar adına Çevre Koruma Kurumu (EPA) tarafından 2008 yılının “İklim Koruma Ödülü” (Climate Protection Award)” ile de ödüllendirildi. Xerox’un önceden ortaya koyduğu 2010 yılına kadar sera gazı emisyonunu yüzde 10 azaltma hedefini 2006 yılında aşarak yüzde 18 rakamına ulaşmıştı. Sera gazı emisyonunu azaltma hedefini revize eden Xerox, yeni hedefini, 2012 yılına kadar sera gazı emisyonunu yüzde 25 oranında azaltmak olarak belirledi.

Kurumsal Lider ödülü, kurumsal alanda yaptığı faaliyetleri ile çevrenin korunmasına, sürdürülebilir kalkınmaya, iş ve yaşam kalitesini artırmaya katkıda bulunan şirketlere veriliyor. EPA tarafından verilen bu ödül, çevre koruma konusunda şirketlere verilen ülkenin en anlamlı ödülü olarak kabul ediliyor. Çevre Koruma Kurumu’nun (EPA) 2000 yılında başlattığı ve 2004 yılından beri de sonuçlarını açıkladığı “Performance Track” programına, pek çok kuruluş gönüllü olarak katılıyor. Bu programa katılan, kamu ve özel sektörden 500 farklı büyüklükte şirket bulunuyor. BMW, Coca Cola, DuPont, Hewlett Packard, IBM, Lockheed Martin, 3M, Motorola, Nestle, Pfizer, Toyota gibi farklı sektörlerdeki dünyaca ünlü şirketler bu programa gönüllü olarak katılan firmalar arasında yer alıyor.

EPA (Çevre Koruma Kurumu) bu program çerçevesinde yaptığı şirket ziyaret ve denetimlerinde şu kriterleri baz alarak şirketleri değerlendiriyor: “Çevre konularının yönetiminin kurumsal öncelikler arasında olması; çevre hukuku ile uyumlu politikaların uygulanması ve kurumsal taahhüt; sürdürülebilir çevre regülasyonlarına uyulduğunu gösteren düzenli kayıtlar; çevre koruma için belirlenen miktar ve standartlarda üretim anlayışı; tüm üretim faaliyetlerinin şeffaf bir şekilde denetime sunulması; şirketin tedarik zinciri ve iş ortakları arasında çevre koruma performasını artırmaya yönelik duyarlılık; kamuya açıklık ve çevre koruma performansı üzerine düzenli rapor yayınlama gibi kriterler yer alıyor.” Programın en önemli özelliği ise her sektörden ve her ölçekten firmanın bu programa dahil olabilmesi.

Xerox’un Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Anne Mulcahy, “Xerox, çevreyi korumak, ağaç kullanımını düşürmek, atık miktarını azaltmak ve enerji verimliliğini sağlamaya yönelik birçok buluşuyla yıllardır öncülük ediyor. Çevreye fayda sağlayan işler yaptığımızda, üretimimizi daha verimli hale getirmenin, sosyal sorumluluğumuzu yapmanın dışında müşterilerimiz ve hissedarlarımızın gözünde de prestij kazanıyoruz” dedi. Sürdürülebilirliğin, Xerox için bir kavram olmaktan öte, çalışanlarına ve topluma değer vermekle eş anlamlı olduğunu belirten Anne Mulcahy, “Çevreyi korumak ve gelecek nesillere yaşanabilir bir ortam bırakmak için geçmişte olduğu gibi, gelecekte de faaliyetlerimize devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

Sera gazı emisyonu yüzde 18 azaldı

Sera gazı emisyonunu bugüne kadar yüzde 18’in üzerinde azaltan Xerox, katı atık oranını azaltmak, ürünlerini ozon ve toz emisyonlarının en aza indirgendiği bir ortamda üretmek, kağıt tedarik zincirini daha verimli hale getirmek gibi önemli çalışmalar yapıyor. Xerox’un sera gazı yönetimi, rollerin ve kontrol mekanizmalarının açık bir şekilde tanımlanmasını, tedarik zincirinin aynı anlayışla iş süreçlerine dahil edilmesini, iklim koruma çalışmalarının ana iş stratejileri ve uygulamaları ile bütünleştirilmesini kapsıyor.

Xerox’un ofis kağıdı ormanları koruyor

Xerox, yıllardan beri firma hedefleri ile sürdürülebilir çevre politikasını aynı çizgide götürmeye çalışıyor. Xerox, AR-GE laboratuvarlarında çevreyi korumaya yönelik yeni teknolojiler üzerine araştırmalar yapıyor. Bunlar arasında geçtiğimiz aylarda Amerika’da piyasaya sürdüğü, tek ağaçtan iki kat daha fazla kağıt üretilerek geliştirilen “High Yield” ofis kağıdı ve üzerindeki basılı bilgileri 24 saat içinde kendi kendine silerek, bir ofis kağıdının tekrar tekrar kullanılmasını sağlayan “Silinebilir Kağıt” buluşu, Xerox’un bu konudaki duyarlılığını gösteren çalışmalar arasında yer alıyor.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.