Wozniak Jobs’ı anlattı!

Wozniak, Steve Jobs ile birlikte Silikon Vadisinde Apple'ı kurarken, Jobs'ın tüketici elektroniği alanında dünyada bu kadar büyük bir ayak izi bırakacağını düşünemezdi

07.10.2011 - 00:00 | MediaCat

Wozniak, Steve Jobs ile birlikte Silikon Vadisinde Apple’ı kurarken, Jobs’ın tüketici elektroniği alanında dünyada bu kadar büyük bir ayak izi bırakacağını düşünemezdi

İlk kişisel bilgisayarı üreten ve pazarlayan ikiliden, Jobs her zaman kameraların önünde yer alan ve iPod, iPhone ve iPad gibi ürünlerini arkasındaki yaratıcı deha oldu.

Aradan geçen yıllar boyunca eskisi kadar yakın olmasalar da Wozniak ve Jobs iletişimde olmaya devam etti.

Wozniak, 56 yaşında hayata veda eden Jobs için yas tutan milyonlarca kişiden biri.

Telefon röportajında "Asla kazanamayacağımız bir değeri kaybettik. Jobs’ın yaratıcılığıyla şekillendirdiği ürünler ve insanların bu ürünlere bağlanma biçimleri, onun dünyaya pek çok yeni hayat getirdiğinin işareti" dedi ve şu sözlerle devam etti:

Jobs’ın güçlü bir lider ve girişimci olduğuna dair büyük bir ünü var ama benim için her zaman çok iyi yürekli bir arkadaştı.

Jobs’tan beş yaş büyük olan Wozniak, Jobs henüz lisedeyken onunla tanışmış. O dönemlerde ikili yaramaz bir deneycilikle teknolojiyle uğraşmaya başlamışlar. "Blue Boxes" (Mavi kutu) olarak anılan sistemi yaratarak doğru frekansta ton göndermeyi başaran ikili dünyanın her yerinden ücretsiz telefon konuşması yapmayı olanaklı kılmışlar.

Homebrew Computer Club’da etkin olarak yer alan Wozniak ve Jobs, Apple Computer Inc’i 1976’da Jobs’ın ailesinin garajında kurdular. Wozniak firmanın isminin Jobs’ın elma bahçesi gezisinden sonra önerdiğini belirtiyor.

1985’te hem Wozniak hem de Jobs Apple’ı bıraktılar. 1997’de Apple mali açıdan zor günler geçirirken Jobs firmaya geçici CEO olarak geri döndü. Bu dönüşten sonra, Apple bugünkü şöhretine ve başarısına ulaştı.

Wozniak ve Jobs son yıllarda eskisi kadar yakın değillerdi. Jobs, Wozniak’ın 2006’da yayımlanan iWoz isimli otobiyografisine önsöz yazmayı kabul etmedi. Wozniak, Jobs’ı en son 3 ay önce gördüğünü dile getirdi. Wozniak, o sırada Jobs’ın hasta ve zayıf göründüğünü sözlerine ekledi.

Ölüm nedeni Apple veya ailesi tarafından açıklanmayan Jobs 2004 yılında kanserle savaştı ve 2009’da karaciğer nakli yapıldı.

Ağustos’ta CEO’luk görevinden sağlık sebebiyle ayrılan Jobs yerine Tim Cook’u önerdi. Jobs’ın ölümü Apple hayranlarında ve teknoloji severlerde büyük bir üzüntü yarattı.

Wozniak, Jobs’ın iyi bir koca ve baba olduğunu, detaycı ve önemli bir iş adamı olduğunu, pazarlamadan ve teknolojinin faydalarından çok iyi anladığını dile getirdi ve ekledi:

"Apple’ın ürünlerine gelince herkes bir formül ararken, Jobs içgüdüleriyle en yaratıcı çözümleri buluyordu."

Wozniak, 1985’te Jobs’ın ona 40 yaşından önce öleceğini hissettiğini söylediğini ve bu yüzden bütün işleri yetiştirmek için çok hızlı ve odaklanarak çalıştığını söyledi.

Wozniak, "bence Apple ürünlerini özel yapan şeyin büyük kısmı özel bir insandı, Jobs büyük bir miras bıraktı" dedi.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.