W+K’den bağımsızlığın konforu

Dave Luhr: "Zengin olmak için çalışanlarımızı da kültürümüzü de harcamayız".

21.06.2014 - 09:26 | Melis Madanoğlu Sözer

W+K'den bağımsızlığın konforu

Cannes Lions‘ta Cuma gününün ufuk açıcı oturumlarından biri de Wieden+Kennedy (W+K) küresel ekibinden Başkan Dave Luhr ile ECD’ler Colleen DeCourcy ve Mark Fitzloff‘un konsolide dünya düzeninde bağımsız olmanın avantajlarını anlattıkları seanstı.

Neden bağımsız ajans olarak kalmayı tercih ettikleri sorusu üzerine Dave Luhr şunları söyledi: “W+K 30 yıl içinde çok sayıda insanın emeğiyle şu an bulunduğu noktaya geldi. Şu an 9 ortak var ve 1200 kişi çalışıyor. Bu işten sadece dokuz kişi zengin olur. Diğer 1200 kişiye büyük haksızlık olur. Ayrıca, bizim en büyük zenginliğimiz kültürümüz. Neden bu zenginliği satmak isteyelim ki?” Luhr, ileride bağımsızlıktan vazgeçme ihtimalleri olur mu sorusuna ise net bir şekilde “hayır” yanıtını verdi.

W+K'den bağımsızlığın konforu

Luhr, W+K’nin başarısının ardındaki sırları da katılımcılarla paylaştı. İşte Luhr’un ağzından W+K’nin başarısının ardındaki sırlar:

  • Bugüne kadar çok fazla hata yaptık. Hata yapmaktan korkmadık.
  • Rahata alışırsanız başarısız olursunuz. W+K’de korktuğumuz tek şey budur. Asla bu noktaya gelmek istemeyiz.
  • W+K kültürü formülünün üçte biri W+K, üçte biri yönetim üçte biri yerel pazarlardır.
  • Her gün bir aptal gibi girmelisiniz ofisten içeri ki yeni şeyleri fark edebilesiniz.
  • Bazen daha iyi olmak için küçülmelisiniz.
  • Büyümek her iş alanında başlıca hedeflerden biridir. Biz de elbette büyümek istiyoruz. Ancak şu andaki ofis sayımızdan mutluyum. 120 ofise gerek olduğunu sanmıyorum.
  • Yıllarca aynı insanlarla çalışmak güzel ama arada bir dışarıdan yeni insanlar gelmesi de güzel.
  • Kültürümüzün değişimin önüne geçmesine izin vermemek için çaba gösteriyoruz.

Küresel ECD Mark Fitzloff bağımsızlık ve istikrar arasında dengeyi sağlamak zor olsa da W+K kültürüyle bunu sağlamaya çalıştıklarını söyledi. Ajansların müşterilere saflık kattığını da ekledi. Küresel ECD Colleen DeCourcy de formülden bahsederken, “Eğer fikir size doğru gibi geliyorsa muhtemelen yanlıştır” dedi.

W+K Küresel Başkanı Dave Luhr Kasım ayında MediaCat‘in ikincisini düzenleyeceği Brand Week İstanbul konuşmacıları arasında yer alacak.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.