Winklevoss ikizleri Facebook davasını yine kaybetti

Olimpik kürekçi ve ikiz olan Tyler ve Cameron Winklevoss, Mark Zuckerberg'in Facebook fikrini kendilerinden çaldığı iddiasıyla dava açmışlardı. "The Social Network" filminde konusu olan dava 6 yıldan sonra ikizlerin aleyhine sonuçlandı.

12.04.2011 - 00:00 | MediaCat

Olimpik kürekçi ve ikiz olan Tyler ve Cameron Winklevoss, Mark Zuckerberg’in Facebook fikrini kendilerinden çaldığı iddiasıyla dava açmışlardı. "The Social Network" filminin de konusu olan dava 6 yıldan sonra ikizlerin aleyhine sonuçlandı.

2008’de Facebook ile anlaşmaya giden ikizler, sosyal ağın değerinin o dönem hesaplanandan çok daha büyük olduğu iddasıyla anlaşmayı bozmak için mahkemeye başvurdular. Amaçları anlaşmayı bozarak Zuckerberg’e yeniden dava açmak ve firmadan daha büyük bir pay alabilmekti.

İkizler, Facebook’un 2008’de yapılan anlaşma sırasında firmanın gerçek değeri konusunda bilgi sakladığını ve mahkemeyi yanılttığı iddasıyla anlaşmayı bozmak istediler. Yargıç Alex Kozinski ikizlerin aleyhine karar vererek şu açıklamayı yaptı:

"Winklevosses ikizleri, avukatları ve finans danışmanlarıyla birlikte bir anlaşmaya imza attılar. Şimdi bu anlaşmayı bozmak istiyorlar. Bu anlaşmayı bozmak için herhangi bir temelleri olmadığını düşünüyoruz ve davayı kapıtıyoruz."

Fakat ikizler Facebook’un peşini bırakmayacak gibi görünüyor.

2003 yılına dayanan anlaşmazlık Winklevosses ikizlerinin Zuckerberg ile ilk Harvard Connection sonra da ConnectU adını verdikleri bir sosyal ağ programı hazırlaması için anlaşmasına dayanıyor. İddaya göre Zuckerberg bu programı yazmak yerine kendi projesi üzerinde çalışıyor. Zuckerberg, 2004 yılında Facebook’u kurmasının ardından ConnectU fikir sahipleri tarafından dava edildi. 2008’de ise Zuckerberg ikizlerle anlaşmaya varmıştı. Bu anlaşmayı bozmak isteyen Winklevosses ikizlerinin talebi yeniden reddedildi.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.