WhatsApp kurucu ortağı: “Facebook’u silin”

Sosyal medyadaki boykot çağrısına Brian Acton da katıldı.

21.03.2018 - 12:11 | Sencer Uçar

WhatsApp kurucu ortağı: "Facebook'u silin"

Cambridge Analytica adlı veri analiz şirketinin yaklaşık 50 milyon Facebook hesabından gizli bilgiye erişim sağladığı ve bu yolla elde edilen bilgilerin hem 2016’daki ABD başkanlık seçimlerinde hem de Brexit referandumunda kamuoyu manipülasyonunda kullanıldığına dair iddiaların gündeme gelmesinin ardından Facebook hisseleri düşüşe geçmiş, dün ABD Federal Ticaret Komisyonu tarafından Facebook hakkında soruşturma başlatıldığı haberi ile birlikte Facebook’un bir haftalık kaybı yaklaşık 50 milyar dolara kadar yükselmişti.

50 milyar dolarlık zararın yanı sıra insanlar da Facebook’a tepkilerini sosyal medyada boykot çağrısı ile dile getirmeye başlamıştı. Sosyal medyada #DeleteFacebook ve #BoycottFacebook etiketleriyle yer alan bu tepkiyi paylaşan isimlere WhatsApp’ın kurucularından Brian Acton da katıldı. 2014 yılında Facebook tarafından 19 milyar dolar karşılığında satın alınan WhatsApp’tan 2017 yılında ayrılan Acton, Twitter üzerinden yaptığı paylaşımla “Facebook’u silmenin zamanının geldiğini” söyledi.

Facebook CEO’su Mark Zuckerberg’in eski danışmanlarından Roger McNamee de dün yaptığı açıklamasında Facebook’un kamu güveni krizi ile karşı karşıya olduğunu söylemiş ve bunun da Facebook’u yok edeceğini iddia etmişti.

Kaynak: Bbc.com, Money.Cnn.com

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.