Vosvos yolun sonuna geldi

Volkswagen, ikonik otomobilin üretimini 2019'da sonlandırıyor.

14.09.2018 - 16:29 | Sencer Uçar

Vosvos yolun sonuna geldi

Volkswagen, ülkemizde Vosvos ya da tosbağa olarak da bilinen ikonik otomobili Beetle’ın üretimini Temmuz 2019’da sonlandıracağını duyurdu.

Markanın ABD ofisinden yapılan açıklamada, modelin üretiminin halihazırda devam ettiği Meksika fabrikasında iki özel Beetle modelinin üretilmesinin ardından bir daha Beetle’ın üretimi gerçekleştirilmeyeceği belirtildi.

Beetle, ilk olarak 1938 yılında Nazi Almanyası’nda “halk otomobili” olarak piyasaya sürülmüş, 11 yıl sonra ABD pazarına girmesiyle birlikte hippi kültürünün sembolleri arasına yerleşmiş ve 1968 yapımı The Love Bug filmiyle popülerleşmesini sürdürmüştü. Andy Warhol’un da ilanlar hazırladığı Beetle, The Beatles’ın Abbey Road albümünün kapak fotoğrafında da en dikkat çeken otomobil olarak yer almıştı.

30 yılın ardından üretimi 1979 yılında sonlandırılan Beetle, 1998 yılında kadın sürücüler hedeflenerek Yeni Beetle adıyla tüketiciyle buluşmuş, 2012 yılında ise bu defa erkeklere hitap edecek şekilde yeniden tasarlanmış ve piyasaya sürülmüştü.

Volkswagen‘in Beetle’ın üretimine yeniden başlama gibi bir planı bulunmuyor ancak Volkswagen Kuzey Amerika CEO’su Hinrich Woebcken, konu hakkında  “Asla, asla deme” diyerek, açık kapı bırakmış oldu.

Kaynak: The Guardian

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.