MediaCat

Volkswagen’den tepki çeken reklam

Marka ırkçılık eleştirilerine maruz kalan reklam filmini yayından kaldırdı.

Volkswagen’den tepki çeken reklam

Alman otomotiv devi Volkswagen, yeni Golf arabaları için hazırladığı reklam kampanyası nedeniyle zor zamanlar geçiriyor. Geçtiğimiz günlerde markanın Instagram hesabından yayınlanan ve devasa, beyaz bir elin siyahi bir adamı tutup Golf’ün etrafında hareket ettirdiği reklam filmi sosyal medyada ırkçılık eleştirilerinin hedefine oturdu.

Beyaz elin siyahi adamı yönlendirmesinin ırkçılık addedilmesinin yanı sıra elin, adamı “Petit Colon” isimli bir bara sokmasının da sömürgecilik mesajı verdiğini iddia eden sosyal medya kullanıcıları, reklamın sonundaki “Der neu Golf” (Yeni Golf) mesajındaki “neu”nun telaffuzunun da “nigger”ı anımsattığını söyleyerek reklam filmine tepki gösterdiler.

Eleştirilerin ardından reklamı yayından kaldıran Volkswagen yayınladığı basın açıklamasında Instagram’dan paylaştıkları videonun bu denli yanlış anlaşılmasının kendilerini hayrete düşürdüğünü belirterek şirket olarak ırkçılığın, zenofobinin ve ayrımcılığın her türlüsüne karşı olduklarını söyledi. Reklam filminde yer alan insanların hangi ırktan olduklarının bağlamdışı olduğunu vurgulayan Volkswagen, yine de, filmden rahatsız olanlardan özür diledi.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.