Vodafone geleceğin kitabını yazdırdı

Vodafone’un desteğiyle ortaya çıkan ‘Future Agenda’ platformunun çalışmalarını somutlaştıran...

17.12.2010 - 00:00 | MediaCat

Vodafone’un desteğiyle ortaya çıkan ‘Future Agenda’ platformunun çalışmalarını somutlaştıran “Future Agenda: 2020 Yılında Dünya” kitabının global lansmanını İstanbul’da gerçekleştirildi. Kitap, insanlığın ortak geleceğini ilgilendiren 16 ana başlık altında, 2009 ortalarından beri yürütülen kapsamlı tartışma sürecinin ilk çıktısı olma özelliğini taşıyor. Kitapta her konunun dünya çapındaki uzmanları tarafından ortaya atılan toplam 200 çarpıcı öngörü yer alıyor.

Vodafone’un dünya çapında desteklediği Future Agenda programı ilk meyvesini verdi. Önümüzdeki on yılda insanlığı bekleyen ortak sorunlar için çözüm önerilerinin ele alındığı, “The Future Agenda: 2020 Yılında Dünya” kitabının global lansmanı İstanbul’da yapıldı. İnovasyon ve büyüme alanında dünyanın sayılı uzmanlarından biri olarak kabul edilen Dr. Tim Jones’un koordinatörlüğünde geliştirilen ve bir buçuk yıllık bir tartışma sürecinin ürünü olan kitap, akademik araştırmalara da referans olabilecek bir kaynak olma özelliğini taşıyor.

Santral İstanbul Enerji Müzesi’nde düzenlenen ve moderatörlüğünü deneyimli gazeteci Ahu Özyurt’un üstlendiği lansman toplantısına, iş dünyasının önde gelen isimleri ile birlikte, çok sayıda yerli ve yabancı basın mensubu da katıldı. Toplantının açılış konuşmasını yapan Future Agenda Koordinatörü Dr. Tim Jones, bir fikirle çıktığı yolda Vodafone’un desteğini alarak nasıl ilerlediğini ve tüm bu çabaların somutlaşarak bir kitap haline gelmesinin, geleceğe umutla bakmasını sağladığının altını çizerek: “Büyük ilerlemeler ve gelişmeler genellikle disiplinler arası işbirliği yapıldığı zaman ortaya çıkar. Biz de bunu dikkate alarak dünya çapında uzmanların görüşlerini inovasyon fırsatları yaratacak şekilde bir araya getirdik. Eğer bu şekilde bir disiplinler arası ortak çalışma yapılmasa, bu fırsatlar kaçabilirdi. Bu önemli programı İstanbul’da duyurmaktan ise özellikle mutluluk duyuyoruz. Avrupa ile Asya’nın kucaklaştığı bir ülke olarak Türkiye yeni fırsatların değerlendirilmesi anlamında mükemmel bir yer” dedi.

Toplantıya katılan Vodafone Group İcra Kurulu Üyesi Matthew Kirk ise Vodafone Group’un bu girişime verdiği öneme değinerek: “İletişimin, giderek artan bir biçimde toplumun gelecekte karşılaşacağı sorunları çözmek adına çok önemli bir görev üstleneceğine inanıyoruz. Bu imkanları en iyi şekilde değerlendirmek için hep birlikte çalışmamız gerekiyor. Future Agenda’nın ortaya koyduğu görüşlerden de yararlanarak Vodafone Türkiye’nin bu yolda öncülük edeceğini ve önümüzdeki on yılı kapsayacak sürdürülebilir çözümler üreteceğini düşünüyoruz” şeklinde konuştu.

Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkanı Serpil Timuray ise “Giderek daha yakınlaşan ve düzleşen bir dünyada, daha önce hiç karşılaşmadığımız zorluklar hepimizi etkiliyor. Bu zorlukların etkileri global olurken çözümleri yerel insiyatif gerektiriyor. Future Agenda programı, yerel aksiyonları global perspektifle harekete geçirecek benzersiz bir tartışma platformu sağlıyor” dedi.

Timuray sözlerine şöyle devam etti: “Bu akşam, The Future Agenda Programı’nın en kapsamlı çıktısı olan bu kitabın global lansmanına ev sahipliği yapıyor olmamız bizler için bir gurur kaynağıdır. Global krizden çıkış dönemi içinde olduğumuz bu süreçte Türkiye’nin verdiği olumlu sinyaller önümüzdeki on yıl içinde global olarak ne kadar önemli bir rol oynayacağının da kanıtıdır.

Dolayısıyla global arenada yükselen bir rol üstlenen Türkiye’nin Future Agenda Programının ilk yerel uygulamasını gerçekleştiren ülke olmasından dolayı mutluyuz. ”Gelecek Gündemde” programı, ortak geleceğimizle ilgili global bakış açısına sahip, ama aynı zamanda lokal perspektifi de içeren, yani “glokal” olabilen, interaktif ve bağımsız bir tartışma platformudur.

Hedefimiz önümüzdeki 10 yıl içerisinde Türkiye’nin karşısına çıkacak büyük sorunları ele alarak, fikir önderlerini ve çözümün ortağı olabilecek tüm paydaşları bir araya getiren çapraz disiplinli ve benzeri olmayan bir platform sağlamaktır. Dünyanın en büyük iletişim şirketi olarak, ülkemizi geleceğe en iyi şekilde hazırlamak üzere bu insiyatife öncülük etmeyi kararlılıkla sürdüreceğiz.”

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.