MediaCat

Viskideki ÖTV düşürüldü

Bugün yürürlüğe giren Özel Tüketim Vergisi Kanunu ile aralarında viskinin de bulunduğu bazı alkollü içkilerin ÖTV’si düşürüldü.

Viskideki ÖTV düşürüldü

“Yüksek alkollü içkilerin AB mevzuatı çerçevesinde vergi oranlarının yeniden belirlenmesi” ile ilgili düzenlemeler nedeniyle, bugün yürürlüğe giren Özel Tüketim Vergisi Kanunu ile aralarında viskinin de bulunduğu bazı alkollü içkilerin ÖTV’si düşürüldü.

GİSDER Başkan Yardımcısı Egemen Demirtaş konuyla ilgili olarak, "Özel Tüketim Vergisi Kanunu ile aralarında viskinin de bulunduğu bazı alkollü içkilerin ÖTV’si düşürülürken maalesef milli içkimiz Rakı’da ÖTV artırımına gidilmiştir. Rakı’da litre başına alınan asgari maktu vergi tutarı 63,48 TL’den 66 TL’ye çıkarılırken, viskinin vergisi 105,8 TL’den 87,12 TL’ye düşürülmüştür. Viskiye uygulanan ÖTV tutarındaki düşüş, Türk Rakısı’ndakinin 7 katından fazladır. 

Konu Türk Rakı sektöründe milyonlarca üreticiyi, aracıyı ve sektör çalışanını yakından ilgilendirmektedir. Türk Rakısı yerli hammadde ve tarımsal ürünlere yüksek katma değer sağlayan, ithal ürünler yerine yerli üretim alkollü içeceklerin tüketilmesi sağlayan, coğrafyamızla bütünleşmiş bir yerel alkollü içkidir.  IBS araştırma kuruluşunun raporuna göre Türkiye’deki yıllık rakı tüketimi 40 milyon litre civarındadır ve bu da boyları 20–100 cl arasında değişen 80 milyon adet şişe demektir. Üretimde kullanılan üzüm yıllık 280.000 tondur. Alkollü içki üreticileri rakı üretimi için 2.000 kişiyi doğrudan istihdam etmektedir. Şehirleşmiş bölgelerde ortalama hane halkı büyüklüğü 4,5 olarak kabul edildiğinde, 9.000 kişinin geçiminin rakı üretimine bağlı olduğu ortaya çıkmaktadır. Rakının üretim, dağıtım ve tüketimi faaliyetleriyle geçinen toplam 1,3 milyon kişi bulunmaktadır.

GİSDER (Geleneksel Alkollü İçki Üreticileri Derneği) olarak rakının vergisinin Yunanistan’da Uzo’ya uygulandığı gibi diğer içkilerin yüzde ellisi dolayında tutulmasının doğru olacağını savunuyoruz. Bu yönde ülkemize yapılan baskıları haksız buluyoruz. Bugün AB’nin tam üyesi ve finansal kamburu haline gelmiş olan Yunanistan’da, yerel içki olan Uzo’nun vergisi dahi %50 seviyesinde korunmaktadır.

Yunanistan’da yabancı içki firmalarının pazara üretici olarak girişi sonrasında yaşananlara bakarsak, yaklaşan tehlikeyi daha net biçimde görebiliriz. Bugün Yunanistan’ın milli içkisi Uzo, yerini hızla ithal ürünlere terk etmiş durumdadır. Yunanistan’da artık raflarda en alt yerlerde kendine yer bulabilen Uzo, restoranlarda yerini çoktan viskiye bırakmış durumdadır. Aynı akıbetin Türk Rakısının başına da gelmemesi için Türk Rakısı’na uygulanan vergilerin mevcut seviyelerde korunması gerekmektedir.

GİSDER, Türk Rakısı’nın içki tüketimindeki yerini korumasını amaç edinmiş olan bir dernektir. Bu yüzden derneğimiz kamuoyunu  konu ile ilgili bilgilendirmeye devam edecektir." dedi.

 

İlgili İçerikler

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.