MediaCat

Verimsiz bir günü değerlendirmenin 5 yolu

Verimsiz bir günde küçük dokunuşlarla büyük farklar yaratabilirsiniz.

Verimsiz bir günü değerlendirmenin 5 yolu

Ne kadar hedefe odaklanmış ya da disiplinli biri olursanız olun, canınızın hiçbir şey yapmak istemediği günler elbette olacak. Etrafta yapılmayı bekleyen tonlarca iş varken canınız hiçbir şey yapmak istemiyor ama bir yandan da vicdan azabı çekiyorsanız, verimsiz bir günde yapacağınız küçük değişikliklerle işleri tersine çevirebilirsiniz.

1- Hedef küçültün

Gün içinde yapmanız gerekenler listesi dağ gibi önünüzde uzanırken bir şeyler yapmak için hareket geçmek iyice zorlaşır. Siz de listeye baktıkça tüm görevleri kenara bırakıp, sadece yatıp uyumak istersiniz. Bunun yerine, böyle günlerde yapılacaklar listenizi en basit eylemlerden oluşturun. Çok zaman ve efor gerektirmeyen, tabiri caizse “ayak işlerinizi” halletmeye çalışın. Bu yaptığınız ufak tefek işler uzun vadede size yarar sağlayacaktır. Kocaman dağların da minik taşlardan oluştuğunu unutmayın. Yaptığınız iş ne kadar küçük olursa olsun, listede bir maddenin üzerini çizmek kendinizi iyi hissettirecektir. Bu tabii ki böyle günlerde kendinizi küçük işlerle sınırlamanız anlamına gelmiyor. Baktınız hızınızı alamıyorsunuz, daha büyük görevlere geçiş yapabilirsiniz. Sadece gerekli ivmeyi kazanmak için küçük işlerle başlamak daha iyi bir fikir olabilir.

2- Alan değiştirin

Rutine dönüşen işlere çoğu zaman gereken değeri veremediğimiz gibi, o işleri yapmak için pek motivasyon da hissetmeyiz. Çünkü zaten her gün yapıyoruz; fazladan çaba harcamaya ne gerek var, değil mi? İmkânınız varsa, günlük rutin işlerinizin dışındaki görevlerinizi böyle günlerde yapmaya çalışın. Aynı alandaki farklı projeler bile olabilir; yeter ki beyniniz uzun süredir içinde bulunduğu düşünce sisteminden ve konudan biraz olsun uzaklaşsın. Böylece, ertesi gün yapılan rutin işler de eskisi kadar sıkıcı gelmeyecek. Bir bakıma kendi zihninizi kandırmış olacaksınız.

3- Kısa periyotlarla çalışın

Zaten işlerinizi yapasınız yok; üzerine bir de iki saat aralıksız çalışma şartıyla işe yoğunlaşmaya çalışırsanız, kendinizi dakikaları sayarken bulabilirsiniz. Canınızın sıkılmaması ve elinizdeki işlere daha iyi konsantre olabilmeniz için uzun periyotlar yerine kısa çalışma süreleri ve kısa molalarla çalışın. Dikkatinizin dağıldığını hissettiğinizde kendinizi çalışma süresince iş yapmaya ikna etmek, kısa periyotlarda daha kolaydır. Önerimiz; “pomodoro” denilen 25 dakika iş ve sonrasında beş dakika mola şeklindeki çalışma yöntemi. Bu yönteme göre yapılan birkaç çalışmanın ardından uzun bir mola vererek sayacı sıfırlayabilirsiniz.

4- Mekân değiştirin

Sürekli aynı yerde çalışmak, bir süre sonra sıkıcı gelebilir. Her gün gördüğünüz şeyleri görmek istemeyebilir ya da aynı ortamda çalışmaya isteksiz olabilirsiniz. Bunun için arada bir mekân değişikliği yapmak iyidir. Bir kafede kahvenizi yudumlarken yapacağınız işler, her gün oturduğunuz o masada çıkardığınız işlerden daha etkili olabilir. Eğer mekân olarak değişiklik yapma şansınız bulunmuyorsa, iş yerinizdeki masada ve çevresinde değişiklikler yapmaya çalışın. Farklı şeylerin bize her zaman heyecan verdiğini düşünürsek, bu değişiklerin olumlu sonuçlar doğurması pek de şaşırtıcı olmaz. Son olarak, renklerin gücünü küçümsemeyin. Çalışma alanınızdaki siyah, kahverengi gibi tonlardan ziyade sarı, mavi gibi renkler, çalışma motivasyonunuzu artıracaktır.

5- Çalışma alanınızı düzenleyin

Belki biraz anne önerisi gibi olacak ama çalıştığınız alanı temizlemek zihninizi temizlemeye benzer bir etki yaratabilir. Masanın üzerinde sizi bekleyen rapor yığınları, yarım bırakılmış kahveler ve dünkü öğle yemeğinizden geriye kalan kırıntılar… Böyle bir ortam, çalışmayı zorlaştıracaktır. Bunun yerine, çalışma ortamınızı düzenleyin. Tertemiz olmasına gerek yok ama en azından gözünüzün önündeki o dağınıklığı kaldırın. Çevreniz ne kadar dağınık olursa, düşünceleriniz de o kadar dağınık olur. Masanızı toparlarken o gün ihtiyacınız olan şeyleri yakınınıza koymanız, çalışırken daha rahat etmenizi sağlayabilir. Zaten verimsiz bir gün geçirdiğiniz için muhtemelen bir şeye ihtiyaç duyduğunuzda kalkıp onu aramak zor gelecektir. İhtiyaç duyduğunuz her şeyin elinizin altında olması, dikkat dağınıklığı yaşamanıza sebep olmaz.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.