Üç dev bankadan rekor kar

Mortgage faaliyetlerinden aldıkları büyük yarayla bilançolarında bugüne kadar tarihlerinde görmedikleri zararlar

18.02.2008 - 12:09 | MediaCat

Mortgage faaliyetlerinden aldıkları büyük yarayla bilançolarında bugüne kadar tarihlerinde görmedikleri zararlar açıklayan dünya finans devlerinin aksine Türk bankaları çok parlak bir yılı geride bıraktı. Garanti Bankası 2.4, Akbank 2, İş Bankası da 1.7 milyar YTL’lik rekor kâr açıkladı

Dünya finans sektörünün en büyük kuruluşlarını yerden yere vuran kriz Türk bankacılık sektörüne bulaşamadı. Pek çok finans kurumu eriyen aktiflerinin yapısını düzeltmek için sermaye ihtiyacı hissedip merkez bankalarından borç alırken, Türkiye’nin en büyük 3 özel bankasından rekor kâr rakamları geldi. Akbank, Garanti Bankası ve İş Bankası 2007 yılı finansal sonuçlarını dün akşam piyasalar kapandıktan sonra kamuoyuna duyurdular.


Kriz yılına rağmen iyi

Gelen rakamlara bakıldığında Garanti Bankası’nın yüzde 127.56’lık rekor bir kâr artışı sağladığı ve net kârını 2.42 milyar YTL’ye yükselttiği dikkati çekti. Garanti Bankası’nın 2006 yılı sonunda açıkladığı kâr rakamı 1 milyar 63 milyon YTL idi. 2007 kriz yılı olmasına rağmen Garanti Bankası’nın 2006’dan çok daha iyi bir performans gösterdiği de dikkati çekti. Garanti Bankası 2006 yılında, 2005’e göre kârını yüzde 47 artırmıştı.
Yüksek kâr rakamına ulaşan ve 2 milyar YTL barajını geçen bir diğer Türk bankası da Akbank oldu. 2 milyar 525 milyon YTL brüt kâr elde eden Akbank 484 milyon YTL vergi karşılığı ayırdıktan sonra net 2 milyar 41 milyon YTL’lik kâr açıkladı. Akbank’ın bir önceki yılki net kârı 1 milyar 600 milyon YTL seviyesindeydi. Akbank’ta net kâr artış oranı yüzde 27.56 olarak belirlendi.


Rakamlar yüksek

İş Bankası da net kârını yüzde 53’ün üzerinde artırmayı başardı. 2006 yılının toplamında 1 milyar 109 milyon YTL net kâr elde eden İş Bankası’nın kârı yüzde 53.29’luk artışla 1 milyar 700 milyon YTL’ye ulaştı.


İş Bankası: İhtiyatlı ve seçici büyüme politikası ile riskleri gözetiyoruz

İş Bankası’ndan yapılan açıklamada kârlılık odaklı bir yılın geride bırakıldığı, verimlilik rasyosunun yüzde 37 gibi çok iyi bir düzeyde gerçekleştiği vurgulandı. Tüm piyasaları etkileyen krizin olumsuzluklarının boyutları bilinmediği için muhtelif risk ve fırsatları gözeten politikalar izlendiği vurgulanan açıklamada özkaynakları güçlü tutma stratejisi izlendiği belirtildi. Açıklamada mali bünyenin sağlamlığı ile İş Bankası’nın ulusal sermayenin lokomotifi olma görevini devam ettirdiğinin altı çizildi.

Finansın baronları tarihlerinde böyle zarar yazmamıştı

Finans kurumu 2007 zararı:

Merrill Lynch 22.1 milyar $
Citigroup 18 milyar $
UBS 13.5 milyar $
Morgan Stanley 9.4 milyar $
HSBC 3.4 milyar $
Bear Stearns 3.2 milyar $
Deutsche Bank 3.2 milyar $
Bank of America 3 milyar $
Barclays 2.6 milyar $
RBS 2.6 milyar $
Freddie Mac 2 milyar $
JP Morgan Chase 1.3 milyar $
Wachovia 1.1 milyar $
Credit Suisse 1 milyar $
BNP Paribas 439 milyon $


Zafer Kurtul: Yenilikçi güç olarak ürettiğimiz çözümler bu sonucu ortaya çıkardı

Akbank Genel Müdürü Zafer Kurtul, çok başarılı bir yılı geride bırakan Akbank’ın kredilerinin yüzde 32’lik artışla 40 milyar YTL’ye ulaştığını, banka mevduatının da 44 milyar YTL olduğunu söyledi. Tüketici kredilerinde yüzde 43’lük artış gerçekleştirdiklerine, özellikle ihtiyaç kredilerinde sektör ortalamasının çok üzerinde yüzde 83’lük bir artış yakaladıklarına dikkat çeken Kurtul, “Kredilerimizdeki bu artışta Türkiye’nin yenilikçi gücü olarak oluşturduğumuz yaratıcı çözümlerimiz etkili olmuştur. İhtiyaç kredilerindeki pazar payımız yüzde 11.6’ya çıkmıştır. Kurumsal ve ticari müşterilerimize kullandırdığımız döviz kredilerinde de yüzde 63 artış yaşanmıştır” diye konuştu.

Kaynak: Vatan