MediaCat

Twitter Ekşi sözlük’ü tartışıyor!

Taraf yazarı Mehmet Baransu’nun Ekşisözlük’ün kapatılmasını talep ettiği twit’inden sonra ortalık karıştı. tar

Twitter Ekşi sözlük’ü tartışıyor!

Taraf yazarı Mehmet Baransu dün Ekşisözlük’ün protesto edilmesini talep ettiği tweet’inden sonra ortalık karıştı.

Geçtiğimiz günlerde Ekşisözlük yazarlarından Ahmet M.S.’ye ‘dini değerleri alenen aşağılama’ iddiasıyla 1.5 yıla kadar hapis talebiyle dava açıldı. M.S "din saçmalığı" başlıklı entry’sinde kendi fikirlerini dile getirdiğini savundu. Ancak Twitter’da daha sonuçlanmamış bu dava örnek gösterilerek bir kampanya başlatıldı.

Taraf gazetesi yazarı Mehmet Baransu ve Rasih Yılmaz da bu kampanyanın öncülerinden oldu. Baransu ve destekçileri Ekşisözlük’ün din karşıtı bir site olduğunu ve kapatılması gerektiğini iddia ettiler ve Twitter üzerinden bir kampanya başlattı.

‘Mehmet Baransu’ ve ‘eksisozlugedokunma’ hashtag’leri trend olurken, Twitter kullanıcıları Baransu’ya hem destek hem de eleştiri Tweet’leri yağdırıyor.

Yapılan bazı yorumlar şöyle:

coldapple0: "Yakında millet soyunuyo diye twitterı da yasaklayacaklar haberiniz yok siz anca ekşi sözlükle uğraşın"

bellatrixbegins: "Yav bi bırakın Allah kendi kendini savunsun. Avukatı mısınız?"

Endoplazmk1kulm: "sağ üstte X işaretine basın ve kapatın."

swordle: "istediğini yapabilsin!!! Yok öyle. Bu özgürlük demek değildir. Demokrasi bu değil."

Yusufixed: "Televizyonda da kapatma düğmesi var diye her yayın serbest mi olsun ? Galiba bazılarında idrak yolları enfeksiyonu var"

Konuyla ilgili olarak Ekşisözlük’ten yapılan açıklama ise şöyle:

"Kamuoyunun gündemine düşen tepkilerin çıkış noktası, kamuoyunca az da olsa tanınmış bir şahsın kendi hakkında yazılanları sildirmek istemesi ve bu konuda hukuka uygunluktan dolayı ret cevabı alması üzerine gerek Twitter üzerinden, gerekse telefonlarımızdan bize yönelik akıl almaz iftiralarda bulunacağına dair çeşitli tehditlerde bulunması ve bu tehditlerinin göz ardı edilmesi üzerine kendi çevresinde sözüne güvenen talihsiz insanları kışkırtmasıdır.

Ekşisözlük tamamen yasalara uygun olarak faaliyet göstermektedir. Gelen şikayetlere maksimum önem göstermekte fakat her kişi için olduğu kadar kullanıcılarının da hukuk çerçevesindeki fikir ifade özgürlüklerini koruma konusunda taviz vermemeyi sürdürmektedir. Hukuka aykırı tüm içerikler kaldırılmaktadır. Dolayısıyla sadece İslam dini ve peygamberine değil, hiçbir dine veya kutsal kabul edilen değere hakaret niteliği taşıyan içeriğin ekşisözlük içerisinde barındırılması mümkün değildir. Çıkarılan söylentilerin tamamı tek bir şahsın kişisel çıkarları için yürüttüğü kışkırtma kampanyasının sonucudur."

Taraf Gazetes resmş Tweeter hesabında şu açıklamaya yer verdi: 
tafonline: ‘Taraf Gazetesi’nin "Ekşi Sözlük kapatılsın" kampanyasıyla hiçbir ilgisi yoktur. Taraf’ın böyle bir şeyden yana olması da mümkün değil!’

 

İlgili İçerikler

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.