MediaCat

TV’de ‘kişiye özel yayın’ dönemi başlıyor

Türk Telekom’un internet protokolü (IP) üzerinden dağıtacağı TV ve radyo yayınları için dünyada IPTV…

TV’de ‘kişiye özel yayın’ dönemi başlıyor

Türk Telekom’un internet protokolü (IP) üzerinden dağıtacağı TV ve radyo yayınları için dünyada IPTV üzerinden ’öde-izle’ sistemlerinde yüzde 70 pazar payına sahip ABD’li SeaChange ile Türkiye’nin kablosuz iletişim sistemlerindeki pazar lideri Airties işbirliği yapıyor.

TV yayıncılığını interaktif ve kullanıcıya özel hale getiren IPTV teknolojisi sayesinde, her TV abonesi kendi yayın akışını kendisi belirleyebilecek.

SeaChange ile bir seneye yakın zamandır ürün geliştirdiklerin isöyleyen AirTies Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Çelebi, “IPTV ürünümüzü onlarla birlikte geliştirdik. İlk müşterimiz de Rusya’da. SeaChange’in yaptığı şey IPTV’nin teknik altyapısı. Son kullanıcının sahip olması gereken kutunun üreticisi değil. Donanım ürettiği tek alan öde-izle sistemleri. Bu konuda dünya piyasasının yüzde 70’ine hakim. IPTV’de de asıl önemli konu bu öde-izle sistemi. SeaChange, otellerdeki öde-izle sisteminin benzerini milyonlarca abonenin kullandığı sistemlerde yapabiliyor. SeaChange’in asıl gücü burada. Ve tüm altyapıyı yapıyor” dedi.

IPTV sisteminde evdeki tarafta, hem modem hem IPTV kutusunu AirTies’ın ürettiğini belirten Çelebi, şöyle konuştu: “Bizim IPTV teknolojimizde eğer yayını evde kablosuz dağıtmak istiyorsanız AirTies marka modem kullanmanız gerekiyor. Çünkü IPTV’nin kablosuz dağıtımını sağlayan teknoloji bizim dışımızda dünyada kimsede yok. Mevcut Airties modemlerinin tamamı bir yazılım güncellemesi ile IPTV kutucuğu ile uyumlu hale gelebiliyor. Şu anda Türk Telekom’da 700 bin Airties modemi var bunlar hemen IPTV ile uyumlu hale gelebiliyor.”

Ekimde başlıyor

IPTV denemelerinın eylül ayında Türk Telekom tarafından AirTies IPTV kutucukları ile başlayacağını belirten Bülent Çelebi, “Ekim gibi de normal yayına başlamayı planlıyorlar. Sene sonuna doğru 100 bin IPTV kullanıcısına hizmet verebilecek bir altyapı kurulmuş olacak” dedi.

Özel reklam

IPTV teknooljisi sayesinde TV yayıncılarının, yayınlarını kimin izlediğini ve izleyicinin ilgi alanlarını net bir şekilde görebileceklerini belirten Bülent Çelebi, bu sayede ilgi alanlarına göre kullanıcılara özel reklam yapma imkanının da olacağını belirtti.

Yunanistan Türk teknolojisi ile ’çifte modem’den kurtuldu

AIRTIES’ın 2007 yılının aralık ayından itibaren Yunanistan pazarına da girdiğini belirten Bülent Çelebi, şöyle konuştu: “Yunanistan’da Türkiye gibi sıfırdan birinciliğe doğru gideceğiz. Orada bir şirket kurduk. Bir ülke müdürümüz var. Burada yaptığımız işlerin aynısını oraya taşıdık. Yunanca ürünler çıkarttık. 7 gün 24 saat destek veriyoruz. Ürünleri tamamen onların ortamına göre tasarladık. Onların altyapısı hem normal telefon hem de ISDN altyapı. Hattan hatta değişiyor bu. Her eve değişik farklı modem kurmak gerekiyor. Öyle bir tasarım yaptık ki ikisini birden destekliyor. Bizden önce Yunanistan’da iki modem birden kullanmak zorunda olanlar vardı. Bizim sayemizde Yunanlılar çift modemden tek modeme düştüler.”

Kaynak:www.hurriyet.com.tr

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.