MediaCat

Türklerin Miami akını

Wall Street Journal muhabiri Alina Dizik’in emlakçılardan aldığı bilgilere dayandırdığı habere göre, halen 10 binden fazla Türk, yarı zamanlı olarak Miami’de yaşıyor. Birçok Türk vatandaşı aynı zamanda EB-5 vizesiyle ilgilendiği için bu yatırımlara yöneliyor.

Türklerin Miami akını

2016 güvenlik açısından olduğu kadar ekonomik açıdan da hepimiz için zor bir yıl. Üst üste yaşanan terör eylemleri, havaalanı saldırısı, darbe girişimi, sınırlarımızda devam eden sıcak savaşlar… Tüm bunlar reel sektörde ekonomik durgunluğa neden olurken, Türkiye’nin yabancı basında sürekli gündem olmasına da neden oluyor. Son bir yıldır yabancı basına göz attığımızda Türkiye’nin algısını çoğunlukla zedeleyen binlerce haber görebiliyoruz.

Bu gidişatın bir başka yansımasını Ağustos ayında Wall Street Journal’da tam sayfa bir haberde gördüm. Gazetenin Pazar ekinde, arka kapak olarak yer alan bu haber, güvenlik nedeniyle Türkiye’den yurtdışına akmaya başlamış olan sermayenin eğlenceli bir fotoğrafı gibiydi. “Lüks için Türkiye’den Miami’ye” başlıklı yazıda son birkaç yılda ortaya çıkan global karışıklıklara rağmen Türklerin Güney Florida’daki apartman dairelerine yatırım yapmakta olduklarını ve Türkiye vatandaşlarının bu eyalete bir tatil destinasyonu olarak göç etmekte olduklarını iddia ediyordu.

Yeni inşaatların yüzde 5’ini Türkler alıyor

Yazıyı kaleme alan Alina Dizik, uzun süredir Latin Amerikalıların çekim merkezi olan Miami’nin, şimdi Atlantik’in öbür ucundan gelen varlıklı ve güvenli yatırım arayışında olan Türkleri cezbettiğini belirtiyordu. Habere göre bu yatırımcılar Miami’nin yeni gelişen bölgelerine ve gayrimenkullerine yoğunlaşmışlar.

Haberi oluşturmak için pek çok büyük emlakçıyla görüşen Dizik, lüks apartmanlardan oluşan sitelerde, Türk müşterilerin yüzde 5 civarında bir pazar payına sahip olduklarını ve çoğunlukla da temelden girdiklerini haber veriyor. Wall Street Journal muhabirinin emlakçılardan aldığı bilgilere dayandırdığı habere göre, halen 10 binden fazla Türk, yarı zamanlı olarak Miami’de yaşıyor. Birçok Türk vatandaşı aynı zamanda EB-5 vizesiyle ilgilendiği için bu yatırımlara yöneliyor. EB-5 vizesi koşulları 500 bin dolarlık bir yatırımdan sonra bireylerin Amerika’da oturma izni almalarına imkân veriyor.

Türklerin Miami akını

“Lüks için Türkiye’den Miami’ye”

Miami’nin büyük emlak şirketlerinden birinin başkanı, bu yılın ilk aylarında henüz inşaat durumunda olan Sunny Isles Beach bölgesindeki Ritz Carlton rezidanslarını örnek veriyor: Daha önce bırakın tek bir satışı, ilgilenenin bile olmadığı bu sitenin şimdi Türklerin yoğun ilgisiyle altın bir dönem yaşadığını anlatıyor. Bu sitenin internet sitesini ziyaret eden Türk ziyaretçilerde artış oranı yüzde 60. Söz konusu tesiste daireler genellikle 3-4 odalıymış ve fiyatları 4 milyon dolardan başlıyormuş.

15 Temmuz darbe girişiminden sonra Florida’da Türk alıcılara odaklanan özel satış ekipleri de kurulmuş. Two Roads Development isimli şirket bunlardan biri. Şirket yetkilisi İstanbul’da lüks bir otelde satış sunumları yaptıklarını belirtiyor. Yetkiliye göre, birçok Türk artık Amerika’yı Türkiye ve Avrupa’dan daha güvenli bir yatırım merkezi olarak görüyor.

Yeni iş fırsatları

Şimdiden birçok Türk mimarlık şirketi ve gayrimenkul şirketi de bu bölgeye ilgi göstermeye başlamış. Süzer Grubu da bunlardan biri. Öte yandan yine haberden öğreniyoruz ki bölgeye Türklerin yoğun olarak yerleşmeye başlaması üzerine Miami’deki Brickell City Tower içinde yeni bir Türkiye konsolosluğu açılmış.

Yazıda ilgi çeken bir diğer detay ise Miami’deki konut fiyatlarının, İstanbul veya Bodrum’daki fiyatlardan çok daha makul olduğu gerçeği. Miami kalitesindeki konutların, İstanbul veya Bodrum’da üç katı fiyata satıldığını gören bu şirketler, cesaretle Türklere özel pazarlama faaliyetlerine başlamışlar.

Sözüm hem Türkiye konut inşaat sektörüne hem de ülkemizi yönetenlere…

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.