Türkiye’nin yeni sloganı

Türkiye'nin turizm gelirinde dünyada ilk 5'e girme hedefi doğrultusunda toplantıdan yeni bir sloganın kullanılması kararı çıktı…

03.03.2008 - 09:51 | MediaCat

Türkiye’nin turizm gelirinde dünyada ilk 5’e girme hedefi doğrultusunda toplantıdan ‘her şey burada’ sloganının kullanılması kararı çıktı.

Antalya Belek’te yaklaşık 8 yıl aradan sonra ikincisi yapılan Turizm Arama Konferansı’nda sektörün geleceği masaya yatırıldı. 2023’te 50 milyar dolar gelir beklenen turizmde Türkiye’nin dünyada ilk 5 ülke arasına girmesi için yapılması gerekenlerin tartışıldığı konferansta, sektörün bundan sonra “Herşey burada” sloganını ön plana çıkarması kararlaştırıldı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından düzenlenen Turizm Arama Konferansı hafta sonu Antalya Ela Quality Resort Otel’de yapıldı. Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın hasta olduğu için katılamadığı konferansa Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı İsmet Yılmaz, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, TOBB Yönetim Kurulu Üyesi ve Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Kemal Özgen’in yanı sıra 70’e yakın sektör temsilcisi katıldı. Basın mensuplarının alınmadığı konferansın ardından düzenlenen bilgilendirme toplantısında Müsteşar Yılmaz, turist çekmek için, “Her şey burada” sloganını ön plana çıkaracaklarını ifade etti. Yılmaz “Hedefimiz dünyada ilk 5’in arasına girmek. O halde bize, otel ve hizmet kalitemizi artırmak düşüyor. Yerel davranmayacağız, ancak yerel kimliğimizi koruyacağız. Bu konferansımızda bir sloganımız var. ‘Herşey burada’. Dolayısıyla Türkiye’de ne ararsanız var. Kış turizmi var, termal turizm, sağlık turizmi, golf turizmi var” dedi.

Turizm “altın” sektör

Alınan kararlar arasında çevreci ve sağlıklı bir destinasyon yaratılması, markalaşmanın sağlanması ve turizmin çeşitlendirilmesi gibi konuların da yer aldığını belirten Yılmaz, “2023 yılında 50 milyon turist, 50 milyar dolar gelir, 1 milyon 250 yatak, 5 milyon istihdam, 40 marina hedefliyoruz” dedi.

TOBB Başkan Hisarcıklıoğlu da turizm sektörünün hem istihdam, hem de döviz geliri açısından Türkiye’nin altın sektörü konumunda olduğuna işaret etti. Hisarcıklıoğlu, “Türkiye, turizmde bölge lideri olabilecek bir ülkedir. Yeter ki biz buna inanalım ve hedefleyelim. Bunun potansiyeli de, altyapısı da vardır. Türkiye’nin çok kısa bir süre içinde turizmde dünyanın sayılı ülkeleri arasına girmiş olması, bu hedefimize ulaşacağımızı teyit etmektedir. Turizmin 12 aya yayılması için yeni bir yatırım ve eylem planı gerekiyor. İstihdam, tanıtım ve Özel Tüketim Vergisi ile ilgili çalışmalar yapılacak” dedi.

Sektör temsilcileri katıldı

Konferansa TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Kemal Özgen ve TBMM Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu Başkanı Mustafa Demir’in yanı sıra Türkiye Otelciler Federasyonu Başkanı Ahmet Barut, Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği Başkanı Başaran Ulusoy, GTI Kayı Group Yönetim Kurulu Başkanı Talha Görgülü, Avrupa Türkiye Turizm İş Konseyi Başkanı ve TUI Holding Türkiye Temsilcisi Hüseyin Baraner, TGSD Başkanı Ahmet Nakkaş ve Deniz Ticaret Odası Başkanı Metin Kalkavan 70’e yakın sektör temsilcisi katıldı.

Kaynak: Referans Gazetesi

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.