MediaCat

Türkiye’nin en samimi markaları

Türkiye’de samimiyet algısı en yüksek olan markalar dördüncü kez açıklandı.

Türkiye’nin en samimi markaları

MediaCat ve Ipsos işbirliğiyle dördüncü kez Türk tüketicisinin en samimi bulduğu markalar araştırıldı. “En Samimi Markalar” araştırmasında bu yıl toplam 15 kategori sorgulandı; araştırma sonuçları MediaCat’in Aralık sayısında yayımlandı.

“En Samimi Markalar” araştırması 2011 yılından bu yana yapılıyor. Son iki yıldır kategorilerin yanı sıra kategori bağımsız, kategori sorulmadan da samimiyet algısı en yüksek marka araştırılıyor. Geçtiğimiz yıl kategori bağımsız sorgulamada 175 farklı marka dile getirilmişti. Bu yıl ise 214 marka telaffuz edildi. Geçtiğimiz yıl Arçelik Türkiye’nin samimiyet algısı en yüksek markası idi. Bu yıl çok küçük bir farkla Ülker öne geçmiş durumda. Bisküvi kategorisinin de en samimi markası olan Ülker’in geçtiğimiz yıl yüzde 54 olan skoru bu yıl yüzde 47’ye gerilemiş durumda.

Metodoloji
Araştırma Türk tüketicisine göre en samimi markaları belirlemek için Ipsos tarafından 1-28 Eylül 2014 tarihleri arasında Türkiye kent nüfusu temsili 1200 kişi ile görüşülerek gerçekleştirildi. Türkiye’yi temsil edecek şekilde 12 ilde gerçekleştirilen araştırmada 15-60 yaş arası kadın (yüzde 50) ve erkek (yüzde 50) bireylerle görüşüldü. Görüşmeler, CATI (Bilgisayar Destekli Telefon Görüşmeleri) tekniği kullanılarak gerçekleştirildi.

Bu araştırma sonuçları kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. MediaCat’in yazılı izni olmadan reklamlarda kullanılamaz.

Samimiyetin ölçütü ne?

Bu tür tüketici araştırmalarından çıkan önemli sonuçlardan birisi şu: Bir markanın dile getirilmesi için o markanın biliniyor olması gerekiyor. Yıl boyu iletişimini sürdüren markalar daha kolay bilinirlik sağlıyorlar.

Diğer bir sonuç ise bir markanın samimi olarak algılanması için güven yaratması gerektiği. Güven yaratmaktaki en önemli etken markanın iletişiminde vaat ettiği sözleri tutması. İyi bir marka olmanın en önemli koşullarından birisi marka tarafından verilen sözlerin yerine getirilmesi.

Yiyecek içecek sektöründe durum ne?

Süt ve süt ürünleri kategorisinde araştırma başladığından bu yana lider olan Pınar bu yıl yerini Sütaş’a bıraktı. Geçtiğimiz yıl yüzde 24 ile birinci olan Pınar bu yıl yüzde 23’le ikinci oldu. Sütaş ise yüzde 29 ile zirveye yerleşti. Şarküteri kategorisinde ise Pınar açık ara birinci. Bu yılı oldukça hareketli geçiren meyve suyu kategorisinde ise Cappy çok küçük bir farkla Dimes’in önünde yer alıyor.

Medyanın samimiyeti

Medya kategorisinde genel skor diğer kategorilere oranla daha düşük. Samimiyet algısı en yüksek gazete 2011’den bu yana Hürriyet’ti. Bu yıl Hürriyet geçtiğimiz yıla oranla 3 puanlık artış sağlamış durumda. Televizyon kategorisinde ise Kanal D yüzde 18’lik skorla rakiplerinin önünde.

En çarpıcı yükseliş Vodafone’da

GSM kategorisi ülkemizdeki tüketici araştırmalarının en gözde kategorilerinden birisidir. Rekabetin yoğun olduğu bir kategoridir. 2011’den bu yana bu kategoride liderlik Turkcell’de. Bu yıl bu kategori ile ilgili en dikkat çekici ayrıntı Vodafone’un yükselişi. 2011’de Turkcell yüzde 58, Vodafone ise yüzde 15’lik skora sahipti. Bu yıl ara epeyce kapanmış görünüyor: Turkcell yüzde 39, Vodafone ise yüzde 33’lük oranlarıyla arka arkaya sıralanıyorlar.

Markalar ait oldukları firmaların; tüketiciye ve ürüne dokundukları en yoğun duraklar olduklarından samimiyet algısının önemi neredeyse hayati. Kategorileri ne olursa olsun bu algıyı yükselten markalar doğru yolda ilerliyorlar.

En Samimi Marka: Ülker

Kategori bağımsız en samimi marka ilk kez 2013 yılında sorgulamaya alınmış ve Arçelik küçük bir farkla Ülker’in önünde yer alarak Türk halkının en samimi bulduğu marka unvanını edinmişti. Bu yıl ise bu unvanın sahibi zirveye yerleşen Ülker oluyor. LC Waikiki’nin ikinci sırada yer aldığı araştırmada geçen yılın birincisi Arçelik ise üçüncülüğe geriliyor.

Türkiye'nin en samimi markaları: Kategori BağımsızAraştırmanın kategori bağımsız en samimi bulunan marka sorgusunda bu yıl telaffuz edilen markaların sayısı artmış görünüyor. Geçen yıl toplam 175 marka ismi söylenirken bu yıl sorguya katılanlar toplam 214 farklı marka telaffuz etti. Araştırmanın dikkat çekici detaylarından biri de katılanların yüzde 76’sının samimi buldukları bir marka olması. Yanıtlara bakıldığında tüketicilerin kategori bağımsız en samimi buldukları markalar geçen seneki sonuçlarla hemen hemen aynı. Fakat geçen seneki sıralama ile bu yılki arasında göze çarpan farklılıklar da söz konusu. Bunların başında liderlikten üçüncülüğe gerileyen Arçelik ve geçen seneye göre tüketicinin samimiyet algısında üçüncü sıradaki yerini kaybederek beşinciliğe gerileyen Adidas geliyor. Atağa geçerek dördüncülükten ikinciliğe yükselen LC Waikiki de performansıyla dikkat çekiyor.

Bir sonraki sayfa: Bisküvi Kategorisi

İlgili İçerikler

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.