MediaCat

Türkiye’de en fazla tıklanan siteler hangileri?

Türkiye’de en fazla görüntülenen site Facebook. Facebook’un ardından Google, Sahibinden, Live ve Mynet geliyor.

Türkiye’de en fazla tıklanan siteler hangileri?

IAB Türkiye tarafından gerçekleştirilen Gemius İnternet Ölçümleme Araştırması*, 2011 yılında sadece araştırmaya katılmayı kabul eden sitelerin ölçümlerini vermekteyken, Ocak ayından itibaren Gemius’un en gelişmiş ölçüm mekanizması Fusion teknolojisine geçerek sadece araştırmaya katılan siteleri değil, panelistlerin ziyaret ettiği tüm siteleri de araştırmanın raporunda yer vermeye başladı. Aşağıdaki tablolarda Ocak ayından itibaren raporda yer almaya başlayan siteleri görebilirsiniz. Bu sitelerin Aralık 2011 impression değerleri bulunmamaktadır, dolayısıyla bir önceki aya kıyasla artış değerlerini verememekteyiz. Ayrıca aşağıdaki tablolarda sitelerin gerçek kullanıcı rakamlarını ve site ziyaretçilerinin internet kullanıcılarına oranını yani erişim değerlerini de görmekteyiz.

Gemius İnternet Ölçümleme Araştırması Ocak ayı verilerine bakacak olursak; Türkiye’de en fazla görüntülenen site Facebook. Facebook’un ardından Google, Sahibinden, Live ve Mynet geliyor. En fazla ziyaretçiye sahip siteler ise sırasıyla; Google, Facebook, YouTube, Live ve MSN. İnternet kullanıcılarına erişim oranlarında ise Google birinci sırada.

Haber kategorisinde aylık trafiğe göre; Milliyet, Aralık ayında olduğu gibi en fazla sayfa görüntülenmeye sahip site. Milliyet, 7 milyon ziyaretçisiyle en fazla kullanıcıya sahip haber sitesi. Bu sitenin ardından Hürriyet geliyor. Hürriyet, bir önceki aya göre aylık trafiğini %2 artırmış durumda. % 3′lük bir düşüş gösteren Habertürk ise bu ay bir önceki ayda olduğu gibi üçüncü sırada.

Alışveriş kategorisinde Sahibinden.com, Aralık ayına göre %8′lik bir artış gösterdi ve geçen aylarda olduğu gibi yine kendi kategorisinde birinci sırada yer aldı. Ziyaretçiler Sahibinden.com’da ortalama 2 saat 56 dakika kalıyorlar. Markafoni, Trendyol ve Gittigidiyor ise alışveriş kategorisinde en fazla tıklanan diğer siteler.

Sosyal ağlar kategorisinde Facebook açık ara lider durumda. Ocak ayında Türkiye’de 22,5 milyon kişi tarafından ziyaret edilen Facebook’ta kullanıcılar ayda ortalama 15 saat 18 dakika kalıyorlar. Twitter, Facebook’un ardından sosyal ağlar kategorisinde ikinci sırada. 7,7 milyon kişi tarafından ziyaret edilen Twitter’ın aylık trafiği 400 milyon. Ekşisözlük ise bu sitelerin ardından 3. sırada bulunuyor.

Kadın / Moda kategorisinde birinci sırada Avon bulunuyor. Avon.com.tr, 884 bin ziyaretçisiyle aylık 62,5 milyon sayfa görüntülenmeye sahip. İkinci sırada yer alan pudra.com’un ise aylık trafiği 5,1 milyon.

*Gemius İnternet Ölçümleme Araştırması IAB-Türkiye önderliğinde RD, RVD ve ajansların bir araya gelerek oluşturduğu araştırma raporudur. Ocak ayından itibaren Fusion teknolojisine geçilerek, araştırmaya dahil olmayı kabul eden ve kod yerleştirilen sitelerin yanısıra, küçük bir yazılım yardımıyla panelistlerin ziyaret ettiği tüm siteler de araştırma raporunda yer almaktadır. 

(Kaynak: SMG Connected)

İlgili İçerikler

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.