Türkiye sınıf atladı

YASED, ABD Ticaret Temsilciliği tarafından her yıl yayımlanan...

05.05.2008 - 16:36 | MediaCat

YASED, ABD Ticaret Temsilciliği tarafından her yıl yayımlanan ‘Special 301 Raporu’ sonuçlarını değerlendirdi.

YASED’in raporuna göre;

Uluslararası rekabet ortamında, Türkiye’nin ihtiyaç duyduğu yeni yatırımların artırılması, katma değer yaratan mal ve hizmet üretiminin sağlanması yönünde araştırma-geliştirme (AR-GE) yoğunluğu ve yeniliğin teşviği, 2007 yılı sonu itibariyle 38 milyar dolara ulaşan cari açık finansmanının uzun vadeli ve güvenli bir yolu olarak ve istihdama katkısı gibi açılardan, uluslararası doğrudan yatırım (UDY) girişlerinin sürdürülebilirliği önem taşımaktadır.

Bu açıdan, ABD’li üretici ve yatırımcılar için önemli bir rehber niteliği taşıyan ve yatırım kararlarında etkili olan, diğer ülkelerdeki fikri ve sınai mülkiyet haklarının (FSMH) korunması konusunda yaptığı incelemelerle, FSMH’nin korunması konusunda eksiklikleri bulunan ülkeleri izleme listesine alan, ABD Ticaret Temsilciliği (USTR) tarafından her yıl yayımlanan ‘Special 301 Raporu’ sonuçları ciddiyetle takip edilmektedir.

Türkiye’de ise FSHM’nin korunması konusunda ilgili tüm kurum ve kuruluşların gösterdikleri çaba ve katkılar sonucunda, USTR’ın, son dört yıldan farklı olarak, 2008 yılı için Türkiye’yi “öncelikle izlenen ülkeler” listesinden “izlenen ülkeler” listesine indirmesini YASED olarak memnuniyetle karşıladığımızı belirtmek isteriz. USTR’ın bu kararı elbette ki, Türkiye’de faaliyet gösteren mevcut yatırımcılarımızın yanısıra, potansiyel yatırımcılar açısından da olumlu etki oluşturacaktır. Ancak, Türkiye’nin hak ettiği bu ilerleme ile birlikte bu ilerlemenin devamı yönündeki sorumluluk da beraberinde gelmektedir.

Uluslararası Yatırımcılar Derneği (YASED) olarak da, öncelikli konularımızdan birini oluşturan FSMH korunması konusunda, mevcut yasa ve uygulamaların uluslararası standartlar seviyesine getirilmesi ve uluslararası yatırımcılar için daha sağlıklı bir yatırım ortamının oluşturulması yönünde ilgili sektör temsilcilerinin katılımıyla oluşturulan Fikri ve Sınai Mülkiyet Hakları Çalışma Grubumuz ile sürdürülen bu çalışmalara aktif katkı ve katılım sağlıyoruz.

YASED olarak, Türkiye’nin fikri sınai mülkiyet haklarının uluslararası kabul görmüş hukuk kuralları ve Avrupa Birliği müktesebatı çerçevesinde uygulanması ve bu alanda taraf olduğu uluslararası sözleşmelerden kaynaklanan yükümlülüklerin yerine getirilmesi hedefinden herhangi bir şekilde sapılmaması hususunu önemle vurguluyor ve bu pozitif ivmenin sürdürülmesi yönünde her zaman desteğimizi sürdüreceğimizi belirtiyoruz. Bu doğrultuda, mevcut durumda halen sorun yaşanılan veri münhasiriyetinin korunması, telif hakkı ihlalleri, ve sahte ve kaçak ticari mallara karşı mücadele konularında ivedilikle gerekli önlemlerin alınmasının ve çözüm fırsatlarının yaratılmasının önemli olduğunu düşünüyoruz.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.