Türkiye önemli bir pazar

Media&Marketing Europe Dergisi Kasım sayısında yayımladığı makalede, Türkiye’nin marka sahipleri için değerli bir pazar olduğuna dikkat çekti.

30.11.2005 - 00:00 | MediaCat

Media&Marketing Europe Dergisi Kasım sayısında yayımladığı makalede, Türkiye’nin marka sahipleri için değerli bir pazar olduğuna dikkat çekti.

TGI Global Network Müdürü Jenny Heak imzasıyla yayımlanan ‘Türkiye’nin Alışkanlık ve Eğilimlerini Anlama’ başlıklı makalede, Türkiye çeşitli AB ülkeleri ile karşılaştırılıyor. 71 milyon nüfusuyla Avrupa’nın en büyük nüfuslarından birine sahip olan Türkiye’nin yeni pazara ihtiyaç duyan marka sahipleri için büyük bir pazar olduğunu belirten Heak, batı Avrupa ülkelerinin ürün ve markaların yayılımı için belli bir doygunluğa ulaştığını, Türkiye’de ise bu anlamda yeni fırsatlar yakalanabileceğini kaydediyor.

Heak, marka sahiplerinin ilgi odağını kent ve ilçe merkezlerinde yaşayan, yarısından fazlası 15-35 yaş grubunda olan ve birçok açıdan batı Avrupalı tüketicilere benzeyen 31 milyon kişinin oluşturduğunu ifade ediyor: “İspanyolların yüzde 27’si, Fransızların yüzde 31’i ve Almanların yüzde 35’i giyim alışverişinden hoşlanırken Türkiye’de bu oran yüzde 38. Bu grubun yüzde 30’u ise yeni şeyler almaktan hoşlanıyor.”

Futbol merakı ve sponsorluk pazarı açısından da Türk tüketicilerinin karşılaştırıldığı makalede, Türklerin Avrupalı benzerlerine göre daha çok futbol tutkunu oldukları söyleniyor. Makaleye göre, televizyonda yayımlanan futbol karşılaşmalarını Türk erkeklerinin yüzde 69’u izlerken, bu oran Fransa’da yüzde 47, İngiltere’de ise yüzde 57.

Türklerin beşte dördünün geleneksel değerlere bağlı olduğunun ifade edildiği makalede, Türkiye ve Avrupa uluslarasındaki pek çok farklılığının dayanağı olarak dini ve kültürel farklılıklar gösteriliyor. Makaleye kaynak oluşturan TGI Türkiye araştırması 59 ülkede gerçekleştirildi. Araştırma Türkiye’de 2001 yılından bu yana AGB Nielsen Media Research-BRMB ortaklığı ile yürütülüyor.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.