MediaCat

Türkiye güne gözaltılarla başladı

Samanyolu TV ve Zaman gazetesine yapılan operasyonlarda 30’dan fazla kişi gözaltına alındı.

Türkiye güne gözaltılarla başladı

17 ve 25 Aralık soruşturmaları ve sonrasında gelişen olaylar konusunda yaptığı açıklamalarla Twitter fenomenine dönüşen “fuatavni” hesabı tarafından geçtiğimiz günlerde gündeme taşınan medya operasyonu bugün gerçekleşti. Sabah 7.00 civarında başlayan operasyonda Gülen Cemaati’ne yakınlıklarıyla bilinen Zaman gazetesi ve Samanyolu TV hedef alındı.

Şu ana kadar gözaltına alınanlar arasında Zaman Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ekrem Dumanlı ve Samanyolu Televizyonu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca da yer alıyor. Hürriyet’in haberinde gözaltı listesinde 32 isim bulunuyor.

Operasyonla ilgili ilginç bir ayrıntı da, gözaltılar arasında Samanyolu TV’de yayınlanan iki dizinin ekibinden de isimlerin yer alması. Hürriyet, Sungurlar dizisinin yapımcısı Salih Asan’ın ve yönetmeni Engin Koç’un da gözaltına alındığını belirtiyor. Yine habere göre, Tek Türkiye dizisi senaristi Makbule Çam Alemdağ da operasyon çerçevesinde gözaltına alınan isimler arasında.

T24’ün haberinde ise operasyonun sadece İstanbul ile sınırlı olmadığı ve 13 ilde eşzamanlı olarak yürütüldüğü belirtiliyor. Haberde gözaltı gerekçesinde şu ifadelere yer verildiği belirtiliyor; “Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin egemenliğini ele geçirmek amacıyla baskı, yıldırma ve tehdit yöntemlerini kullanarak örgütsel yapı oluşturarak bu yapılanma altında iftira, kişiyi hürriyetinden yoksun kılma, belgede sahtecilik suçları…”

Haberi uluslararası basının dikkatine taşıyan Reuters ise operasyonun 17-25 Aralık soruşturmalarının hemen öncesinde geldiğine dikkat çekiyor.

Kaynak: Hürriyet ve T24

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.