Türkiye cep telefonu üretimine başlıyor

ABD’li General Mobile Türkiye’de üretime başlıyor. GM’in Türkiye distribütörü Gençcell, Aneles’le yaptığı işbirliği ile...

31.10.2009 - 00:00 | MediaCat

ABD’li General Mobile Türkiye’de üretime başlıyor. GM’in Türkiye distribütörü Gençcell, Aneles’le yaptığı işbirliği ile 3 yılda 3 milyon cep telefonu üretecek

ABD’li General Mobile, Türkiye’de cep telefonu üretimine başlıyor. Türkiye distribütörü Gençcell’in girişimiyle Anel Grubu şirketlerinden Aneles’in tesislerinde 3 yılda 3 milyon cep telefonu üretimi planlanıyor.

General Mobile’ın üretim tesisi bugün Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım tarafından açılacak. Açılış öncesi düzenlenen toplantıda konuşan Gençcell Genel Müdürü Muzaffer Gölcü, ilk etapta üç modelin üretiminin yapılacağını belirterek şunları söyledi: “Bu yıl DST 500, DST 800 ve Fenerbahçe telefonlarını üreteceğiz. Üretim kapasitemiz günde bin telefon. Üretimin yarısını ihraç edeceğiz. DST 500 için Sırbistan’dan sipariş aldık bile. Arkasından Azerbaycan ve Rusya gelecek.”

ŞİMDİLİK YÜZDE 10 UCUZ OLACAK

DST 500’ün ithal edildiğinde 279 lira olan fiyatının üretimine başlandığında 249 liraya ineceğini belirten Gölcü “Üretim kararını verirken, maliyeti yüzde 8-10 düşürmeyi hedeflemiştik. Şu anda üreteceğimz telefonlar yüzde 10 daha az maliyetli olacak.

Bugüne kadar Türkiye’ye 130 milyon adet cep telefonu ithal edilmiş ve bunlara 13 milyar dolar ödemişiz. Biz bu üretimle yurt dışına gidecek döviz miktarını da 15 milyon dolar vergilerle birlikte 19 milyon dolar azaltacağız” dedi. General Mobile’ın üretime geçeceği duyulunca pek çok sipariş de almaya başladıklarını belirten Gölcü, görme engelliler için telefon siparişi de aldıklarını söyledi. Üretimin bugün açılışla başlayacağını söyleyen Gölcü, ilk etapta 400 telefon üretileceğini belirtti.

 

 

Kaynak: Star

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.