MediaCat

Türkiye bölgenin sağlık merkezi oluyor

Sağlık Bakanlığı temsilcileri, Türk ve Uluslararası sektör öncüleri ve Sivil Toplum Örgütleri temsilcileri 24-25 Şubat 2011 tarihlerinde Türkiye’nin sağlık sektöründe bölgedeki rolü, sektördeki sorunlar ve fırsatları, yatırım olasılıklarını, yeni eğilimler ve teknoloji kullanımını tartışmak üzere Türkiye Sağlık Altyapı Yatırımları ve Finans Zirvesinde buluştu.

Türkiye bölgenin sağlık merkezi oluyor

Sağlık Bakanlığı temsilcileri, Türk ve Uluslararası sektör öncüleri ve Sivil Toplum Örgütleri temsilcileri 24-25 Şubat 2011 tarihlerinde Türkiye’nin sağlık sektöründe bölgedeki rolü, sektördeki sorunlar ve fırsatları, yatırım olasılıklarını, yeni eğilimler ve teknoloji kullanımını tartışmak üzere Türkiye Sağlık Altyapı Yatırımları ve Finans Zirvesinde buluştu.

Panelde katılımcılar Türkiye sağlık sektörüne dair sağlık endüstrisi, finansman, sağlık teknolojileri, sağlık turizmi ve sektörün altyapı ihtiyaçları gibi konular hakkında PWC, Novo Nordisk, Interhealth Canada, Karl Storz, Becton Dickinson ve Birim gibi sektörün önde gelen isimlerinden görüş alma fırsatı buldular. Panele katılan konuşmacılar arasında Türkiye Tabibler Odası Başkanı Osman Diztürk, Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı, Sigortacılık Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Şerif Çakırsoy, Sağlık Bakanlığı E-Sağlık Birim Müdürü Ayşe Gül Avcı, DEİK Sağlık Turizmi İş Konseyi Başkanı Ruşen Yıldırım yer aldı.

Sağlık Sektöründe Yatırımlar Artıyor

Panel dâhilinde yapılan toplantılarda, Türkiye ve bölgenin sağlık sektörü alanındaki avantaj ve potansiyeli üzerine yapılan konuşmalarda konuşmacılar Türkiye’nin sağlık sektöründeki avantajları arasında şu noktalara dikkat çekti:

Bazı belirgin hastalık gruplarında uzmanlaşmış hastanelere ve yüksek tecrübeye sahip olması

Bölge için bir merkez konumunda bulunması

İyi bir sağlık tesisi ağına sahip olması

Ayrıca panelde Türkiye sağlık sektörü pazarının çok aktif olduğunun altı çizilirken, sektöre yapılan yatırımın da hızla arttığı belirtildi. Öte yandan sağlık sektörü turizminin de Türkiye’de hızla büyüyen bir ekonomi haline geldiği bildirildi.

Geliştirilebilecek Alanlar Tartışıldı

Panelde konuşulan en önemli konulardan bir tanesi Türkiye’deki sağlık sektörünün gelişim gösterebileceği noktalar oldu. Hükümetin bu konularda neler yapabileceğinin yanı sıra, sektördeki oyunculara ve sivil örgütlere düşen görevlere değinilirken Türkiye’nin sağlık bilişimi konusunda bir stratejiye olan ihtiyacının altı çizildi. Bu başlık altında konu edilen diğer noktalar ise değişken fiyat politikaları, sağlık bütçesi modeli eksikliği ve artan sağlık harcamaları oldu.

E-Sağlıkta yeni modüller yolda

Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı, Sigortacılık Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Şerif Çakırsoy ve Sağlık Bakanlığı E-Sağlık Birim Müdürü Ayşe Gül Avcı katılımcılara Türkiye’nin e-Sağlık projeleri hakkında bilgi verdiler. Aile Hekimliği Bilgi Sistemi ve Sağlık- Net hakkında konuşan Avcı söz konusu platformların tüm sağlık kuruluşlarından bilgi toplayabildiklerine değinirken Uyuşturucu Bağımlılığı Gözetim Sistemi, Laboratuar Değerlendirme Sistemi ve Merkez Hastane Randevu Sistemleri hakkında da bilgi Verdi. Avcı ayrıca Smart Card ve E-Reçete uygulamalarının da deneme sürecinde olduğunu söyledi.

Euroconvention Konferansları Direktörü, Claudio Cassuto ise Türkiye sağlık sektörünün önemli temsilcileriyle bir arada olmaktan büyük mutluluk duyduğunu söyledi. Cassuto sözlerine şöyle devam etti “Türkiye sağlık sektörü bölge içinde önemli ve gelecek için umut vaat eden bir pazar. Burada bizler sektörün gerçeklerini ortaya koyarak bu pazara girmeyi planlayan yatırımcılara yol gösterecek bir platform oluşturmaya çalıştık. İnanıyoruz ki Türkiye ‘de sağlık sektöründe faaliyet gösteren ve zaten hâlihazırda Ortadoğu, Avrupa ve Afrika’dan birçok hastası bulunan özel iştirakler, sahip oldukları yüksek potansiyel sebebiyle, yurtdışında da başarılı olabilirler. "

İlgili İçerikler

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.