Türkiye’ye bin yıl için geldi bir yılda gitti

Türkiye pazarına 2 yıl önce adım attığında CEO’sunun “Bir değil, bin yıllığına geliyoruz” dediği elektronik perakendecisi Best Buy, yaptığı kısa bir açıklamayla Türkiye’den çıkma kararı aldığını duyurdu.

23.02.2011 - 00:00 | MediaCat

Türkiye pazarına 2 yıl önce adım attığında CEO’sunun “Bir değil, bin yıllığına geliyoruz” dediği elektronik perakendecisi Best Buy, yaptığı kısa bir açıklamayla Türkiye’den çıkma kararı aldığını duyurdu.

A.B.D’li Best Buy, 2 yıl önce başlayan Türkiye macerasını erken bitirdi. Best Buy’dan dün yapılan açıklamada, şirketin 2013’e kadar 70 milyon dolarlık tasarruf etme hedefi kapsamında Türkiye’den çıkacağı ve Çin’deki 9 markalı mağazasının kapatılacağı duyuruldu.
Şirket, Türkiye pazarına 2009 Kasım’ında İzmir’de açtığı mağazayla adım atmıştı. Daha sonraAnkara’da da bir mağaza açan Best Buy, İstanbul’a geniş alana sahip mağaza olabilecek yer bulamadığı gerekçesiyle girmemişti.

Best Buy’ın Türkiye pazarına girişini duyuran şirketin uluslararası biriminin CEO’su Robet Willett, o dönemde Türkiye’yi “Avrupa’nın Çin’i” olarak tanımlamış, “Türkiye’ye bir değil, bin yıllığına geliyoruz. Pazara iki değil bir numara olmak için giriyoruz ve bu hedefe ulaşacağız” demişti. 

Çıkış 3-4 ay sürer

Sektörden uzmanlar diğer oyuncuların Best Buy’ın boşaltacağı mağazaları kapmak için yarışacağına dikkat çekiyor. Best Buy’ın 3-4 ay içinde elindeki malların satışını gerçekleştirerek Türkiye’den ayrılması bekleniyor.

Balçova Ege Park Alışveriş Merkezi’nde 4 bin 200 metrekarelik bir mağazada 15 bine yakın ürün satışa sunulurken, yaklaşık 119 kişi istihdam ediliyordu. Best Buy’ın bir de Ankara Çayyolu Mesa Plaza’da Nisan 2010’da açtığı mağazası var. Marka, üçüncü mağazası için Bursa’yı seçtiğini açıklamıştı. Ancak bu mağaza açılmadı.

Sıradaki kim olacak?

Türkiye global tekno market pazarında ilginç bir yerde duruyor. Sektörün ana oyuncularının kıyasıya rekabet ettiği, dev tekno market zincirlerinin tümünün aynı anda bulunduğu tek ülke Türkiye. ABD’li Best Buy, Alman MediaMarkt, Saturn, İngiliz Electro World, Darty, bir dönem de Alman EP Center Türk pazarına girdiler. Pazarın yerli oyuncuları ise Teknosa, Gold, Vatan, Bimeks, Teknojix, En Plus olarak sıralanıyor.

Tekno market pazarındaki kıyasıya rekabette endüstrinin beklentisi oyundan çıkışlar veya birleşmeler yoluyla bir konsolidasyon yaşanacağına işaret ediyordu. Bu doğrultuda 2007’de oyunu ilk EP Center bıraktı. İddialı lokasyonlarda yer alan 5 büyük mağazasını Teknosa’ya devredip, Türkiye’den çıktı. Pazarı terk eden ikinci oyuncu ise yine bir yabancı oldu ve Best Buy Türkiye’den çekildiğini açıkladı. Sektör oyuncuları konsolidasyonun devam edeceğini, yerli oyuncular arasında birleşme, yabancılardan da çıkış yönlü hareket olabileceğini belirtiyor.
Pazarın lideri Teknosa

Türkiye’deki tüketici elektroniği harcamalarının yüzde 30’unun teknoloji marketlerinden gerçekleşiyor. Markalar arasında açık ara lider olan Teknosa’nın pazar payı yüzde 42. Teknoloji marketler kanalında satılan her 10 laptoptan 4 tanesi, her LCD TV’den 5’i ve 10 cep telefonundan 4’ü Teknosa’ya ait.
 
Çin’de yeni marka aldı

Best Buy, Çin pazarından tamamen çekilmiyor. Operasyonlarını bundan sonra daha başarılı olan “Five Star” markasıyla büyütmeye odaklanacak. Firma, 2012’ye kadar Çin’de bu marka altında 40-50 yeni mağaza daha açmayı planlıyor. Şirket CEO’su Brian Dunn, “Five Star’ın Çin pazarında bize mükemmel bir stratejik büyüme seçeneği sunduğuna inanıyoruz” dedi.
Best Buy, ABD’de ise kârlılığı daha yüksek, küçük formatlı birimini büyütmeyi hedefliyor.

Milliyet

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.