Turkcell’e 91.9 milyon lira ‘rekabet’ cezası

Rekabet Kurulu, Turkcell'e 91.9 milyon lira idari para cezası verilmesine oy çokluğu ile karar verdi.

10.06.2011 - 00:00 | MediaCat

Rekabet Kurulu, Turkcell’e 91.9 milyon lira idari para cezası verilmesine oy çokluğu ile karar verdi.

Rekabet Kurulu (RK), Turkcell’e, distribütörlerine ve bayilerine yönelik uygulamalarının Rekabet Kanunu’nu ihlal edip etmediğine ilişkin yürütülen soruşturmada 91.942 milyon lira idari para cezası verilmesine karar verdi.

Rekabet Kurulu Başkan Yardımcısı Erkan Yardımcı’nın açıkladığı karara göre, Turkcell’in yeniden satış fiyatını belirlemek suretiyle rekabeti ihlal etmediğine ancak GSM hizmetleri pazarında hâkim durumda bulunduğuna oybirliği ile karar veren Rekabet Kurulu, alt bayilerin fiili olarak münhasırlığa zorlanması iddialarına yönelik olarak, nihai satış noktaları ile imzalanan taahhütnameler, bayilerdeki tek tip uygulamalar ve alt bayi kanalına alternatif bir organizasyonun eklenmesine engel olunmasına yönelik uygulamalar yoluyla hakim durumun kötüye kullanıldığına karar verdi.

Kurul bu nedenle, 2010 mali yılı sonunda oluşan yıllık gayri safi gelirlerinin yüzde 1.125’i oranında olmak üzere idari para cezası verilmesine hükmetti.

Kurul, ayrıca Turkcell’in bayilerle imzaladığı taahhütnamelerden tek tip tabela ve dekorasyon gibi uygulama şartlarının derhal çıkarılmasına, sözlü ve fiili baskılarla nihai satış noktalarında rakip tabela asılmaması, mağaza dekorasyonunun tek operatörü yansıtması ve bazı rakip operatör ürün ve hizmetlerinin sağlanmaması gibi uygulamalara son verilmesini de karara bağladı.

BGC Partners Analisti Erdem Hafızoğlu verilen idari para cezasının 2011 kâr tahminlerinin yüzde 6’sına, değerlemenin ise yüzde 0.4’üne karşılık geldiğini belirterek, "Turkcell daha önceki örneklerde olduğu gibi hukuki yollara başvurucak ve süreç uzayacaktır. Bir şekilde uzlaşma olabilir mi bilmiyorum ama şu an için hafif negatif görünüyor" dedi.

Ntvmsnbc

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.