Turkcell kendi telefonunu üretecek

Turkcell kablosuz internet servis satışlarını artırmak için kendi smartphone akıllı telefonunu üretecek...

20.10.2010 - 00:00 | MediaCat

İletişim ve teknoloji şirketi Turkcell kablosuz internet servis satışlarını artırmak için kendi smartphone akıllı telefonunu üretecek.Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Koray Öztürkler NewYork’ta röportajda yaptığı açıklamada smartphone telefonu yarı fiyatına satabileceklerini söyledi.

Öztürkler, Turkcell’in yeni nesil 3G veri sistemlerinde rakiplerinden daha önde olma çabalarının devam ettiğini belirterek şunları söyledi:"Yıl sonuna kadar Türkiye’nin yüzde 90’ının  kapsayacak  3G şebekesi için 2009 yılında 2.7 milyar lira harcadık altyapı için 2 milyar liralık bir ek yatırım daha yaptık."

Uluslararası haber ajansı Bloomberg’e açıklama yapan şirket işlerinden sorumlu üst yönetici Koray Öztürkler, "Amacımız internet hizmetlerinin kullanımını artırmak. Satışlar Türkiye’de ortalama akıllı telefon fiyatı olan 500 doların yarısı seviyesinden yapılacak” dedi.

Son çeyrekte Turkcell’in rekor 2.24 milyar dolarlık gelirinin yüzde 19’unu data kaynaklı gelirler oluşturmuştu. Öztürkler, Türkiye data gelirlerinin geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 80 arttığını belirtti.

Öztürkler, "Amacımız 3G kullanılabilen telefonları artırmak. Üreticilerle Turkcell markasıyla internet uygulamaları ve data kullanımına izin verecek telefonlar için ortaklık oluşturmaya bakıyoruz" dedi.

Öztürkler ilk telefonun tanıtılmasının yakın olduğunu ifade ederken hangi üretici ile çalışmayı planladıklarını ise söylemedi.

Öztürkler, Turkcell’in 3G kapsama alanının yıl sonuna kadar Türkiye nüfusunun yüzde 90’ını içerir hale geleceğini bildirdi. İnternet iştiraki Superonline’ın da gelecek yıl kar marjlarını artırıp karlara katkı yapacağını aktardı.

gazeteport.com