Türk tüketicisi 2007 için iyimser

KMG Araştırma’nın kamuoyunun genel ekonomik ve kişisel beklentilerini incelediği ‘2007 Türkiye Beklentiler, Tercihler, Beğeniler’ araştırmasının

07.02.2007 - 12:15 | MediaCat

KMG Araştırma’nın kamuoyunun genel ekonomik ve kişisel beklentilerini incelediği ‘2007 Türkiye Beklentiler, Tercihler, Beğeniler’ araştırmasının sonuçları açıklandı.

Genel Türkiye resminin çekildiği araştırmanın sonuçlarına göre, son dönemde sıkça gündemde olan siyasi gelişmelerin ekonomiyi fazla etkilemeyeceği görüşünde olan Türk halkı, 2007’ye ekonomik açıdan olumlu bakıyor ve kişisel gelirinin bu yıl artacağını düşünüyor.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) “Nuts” örneklemi esas alınarak 26 il merkezi ve bu illere bağlı yarı kent ve kırsal alanda yürütülen saha uygulamasına datanarak yapılan araştırmanın sonuçları, son dönemlerde siyasi gelişmeler nedeniyle “riskli 2007” beklentisinin kamuoyunu çok fazla rahatsız etmemiş olduğunu gösteriyor.

Genel ekonomiden yaşam trendlerine, siyasi beklentilerden en beğenilenlere kadar çok sayıda unsurun incelendiği araştırmada, 2007’ye dair toplumun yüzde 57’si iyi, yüzde 15’i ise kötü geçecegi beklentisi içinde. Olumlu beklentiye sahip erkeklerin yüzde 60, kadınların ise yüzde 55 oranında olması, küçük bir farkla da olsa erkeklerin kadınlardan daha iyimser olduğunu ortaya koyuyor.

65 yaş üstü ve 25-34 yaş grubunun çoğunlukta olduğu olumlu düşünen kesimin yüzde 47’si 2007 yılında ekonomik durumunun daha iyi olacağını, yüzde 34’ü ise bu yıl kişisel gelirinin artacağını düşünürken yüzde 44’lük bir kesim ise durumunun aynı kalacağını belirtiyor. Kötümser olanların oranı ise yüzde 8.

Erkeklerin kişisel gelir beklentisinde kadınlara göre daha kötümser olduğu gözlemlenirken yaş grupları artıkça, kötümserlik oranının artığı dikkat çekiyor. 2007 yılında kişisel gelirinin aynı kalacağını söyleyenlerin oranı yüzde 52, artacağını düşünenlerin oranı yüzde 34 iken, düşeceğini öngörenlerin oranı ise yüzde 14’te kalıyor.

Canlı bir yıl

18 yaş üstünü kapsayan ve 1.091 kişi ile görüşülen çalışmada, genel ekonomik beklentilere bakıldığında, istikrar beklentisinin sürdüğü görülüyor. Yüzde 54’lük bir kitle, genelde Türkiye ekonomisiyle ilgili olumlu bakış açısına sahip.

Borsada ve döviz kurlarında hafif bir yükseliş beklentisi olduğu görülürken euronun dolardan daha hızlı artacağı tahmin ediliyor. Enflasyon artışı ile ilgili beklentilerde ise planlanan enflasyon hedefinden daha yüksek tahmin ediliyor.

Satın alma niyetlerinin yüksekliği açısından 2007 canlı bir yıl olmaya aday. Günlük tüketim harcamalarında önemli bir artış beklentisi oluşmuş durumda.

Cep telefonu pazarı ve sağlık ağırlıklı sigorta pazarı yüksek bir tempo vaad ederken bilgisayar, otomobil ve mobilya pazarı da yüksek bir potansiyel taleple karşı karşıya.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.