Türk Telekom ve Oger Telecom’dan ortak açıklama

Türk Telekom ve Oger Telecom, CHP Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu'nun kurum hakkındaki iddialarına yönelik bir yazılı açıklama yaparak

10.11.2008 - 11:19 | MediaCat

Türk Telekom ve Oger Telecom, CHP Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu’nun kurum hakkındaki iddialarına yönelik bir yazılı açıklama yaparak, Başbakanlık Müsteşarı Efkan Ala’nın, Türk Telekom Denetim Kurulu üyeliğini, Hazine Müsteşarlığı’nı temsilen yaptığını ve Kuveyt Türk Yatırım Bankası Yönetim Kurulu Başkanvekili Abdullah Tivnikli’nin Oger Telecom’a danışmanlık yaptığını bildirdi.

Türk Telekom ve Oger Telekom’dan gelen ortak açıklama şöyle:

Türk Telekom’un özelleştirildiği tarihten itibaren belirli aralıklarla gündeme getirilen ve yetkili merciler ile muhataplar tarafından daha önce de yanıtlanmış olan kurumumuza yönelik bazı asılsız iddialar, bir kez daha medya aracılığıyla kamuoyunun gündemine taşınmıştır. Türk Telekom’un adını siyasi tartışmalara karıştırarak, şirketimizin ticari itibarını zedelemeye yönelik bu iddialar sürekli tekrarlanarak kamuoyunun gündemini meşgul etmektedir.

33 bini aşkın personelimiz, binlerce bayi, iş ortağı ve servis sağlayıcısından oluşan dağıtım ağımızla ve yaygın altyapımızla Avrupa’nın 5’inci, dünyanın 13’üncü büyük sabit telefon operatörü olarak söz konusu iddiaları üzülerek izliyoruz. Daha önce de defalarca yanıtlamış olmamıza rağmen, bu iddiaların cevaplarını bir kez daha kamuoyuyla paylaşmayı, tüm paydaşlarımıza karşı taşıdığımız sorumluluğun gereği olarak kabul ediyoruz. Bununla birlikte, halka açık bir şirket olmamız nedeniyle Sermaye Piyasası Kanunu çerçevesinde, Şirketimizin sermaye piyasası araçlarının değerini etkileyebilecek, yalan, yanlış, yanıltıcı, mesnetsiz bilgi vermek, haber yaymak ya da yorum yapmanın hapis ve adli para cezası ile sonuçlanabilecek bir suç olduşturduğunu ve Şirketimizin haklarını korumak için gerektiğinde yasal yollara başvurma hakkımızı kullanmaktan çekinmeyeceğimizi hatırlatırız.

Türk Telekom, faaliyet gösterdiği telekomünikasyon sektörünün düzenleyicisi kurumların yanı sıra halka açık bir şirket olması itibariyle Sermaye Piyasaları Kurulu (SPK) ve İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nın (IMKB) da denetimine tabidir. Bu çerçevede faaliyetlerini şeffaflık ilkesine bağlılıkla sürdürmektedir.

Bilindiği gibi, Türk Telekom’un %55 hissesi, 2005 yılında özelleştirilerek Ojer Telekomünikasyon A.Ş. tarafından satın alınmıştır. Son derece şeffaf bir şekilde gerçekleşen bu özelleştirme süreci, uluslararası yatırımcıların yakından izlediği “Acquisition Monthly” adlı yayın kuruluşu tarafından da birleşme ve devralmalar alanında “Gelişen Piyasalarda Yılın İşlemi” ödülüne layık görülmüştür.
Kurumlar Vergisi indirimi beklentisi, özelleştirme ihalesinin gerçekleştiği 2005 yılı Temmuz ayından daha önce de kamuoyunda tartışılan ve iş dünyasının yakından takip ettiği bir konu olup yetkili mercilerin beyanatlarıyla basına da sıkça yansımıştır. Dolayısıyla söz konusu indirimden sadece Oger Telecom’un menfaat sağladığı iddiası gerçek dışıdır. Zira söz konusu vergi indiriminden Türkiye’de faaliyet gösteren tüm şirketler yararlanmıştır.

Türk Telekom yönetim ve denetim organları, şirket ana sözleşmesi çerçevesinde genel kurul tarafından seçilmekte ve yine esas sözleşme ve ilgili mevzuat çerçevesinde verilen yetkilere uygun olarak görev yapmaktadır. Türk Telekom’un ortaklık yapısı 14 Mayıs 2008’de gerçekleştirilen halka arza ilişkin izahnamede belirtilmiş olup halka arz sonrasında İMKB’de yapılan alım-satımlardan bildirime tabi olanlar da ayrıca bildirilmiştir. Bu çerçevede, son durum itibariyle Türk Telekom hisselerinin yaklaşık %55.8’i Ojer Telekomünikasyon A.Ş.’ye, yaklaşık %31.7’si ise T.C. Hazine Müsteşarlığı’na aittir, geriye kalan yaklaşık %12.5 oranındaki hisse ise İMKB’de işlem görmeye devam etmektedir.

Şirketimiz ana sözleşmesi gereği üç denetim kurulu üyemizden biri T.C. Hazine Müsteşarlığı’nın belirlediği, diğer ikisi ise Ojer Telekomünikasyon A.Ş.’nin belirlediği adaylar arasından seçilmektedir. Ancak hissedarlar arası varılan mutabakat gereği Ojer Telekomünikasyon A.Ş. kendisine ait olan denetim kurulu üyesi atama hakkının T.C. Hazine Müsteşarlığı tarafından kullanılmasını belli bir süre için kabul etmiştir. Bu nedenle denetim kurulu üyelerinin tamamı T.C. Hazine Müsteşarlığı tarafından belirlenen adaylar arasından seçilmiş ve T.C. Hazine Müsteşarlığı’nca atanmıştır. Bu çerçevede, Türk Telekom Denetim Kurulu Üyesi Sayın Efkan Ala, bu görevini T.C. Hazine Müsteşarlığı’nı temsilen sürdürmektedir. Şirketimiz Ana Sözleşmesi hükümleri ve 406 sayılı Telgraf ve Telefon Kanunu’nun Ek 30. maddesi gereği T.C. Hazine Müsteşarlığı’nın Şirketimizdeki pay sahipliğine dayanan oy, yönetim, temsil, denetim gibi hak ve yetkileri Ulaştırma Bakanlığı tarafından kullanılmaktadır.

Sayın Abdullah Tivnikli ile Oger Telecom’un kurumsal ilişkisi 2005 yılı Şubat ayında Kuveyt Türk ile Oger Telecom arasındaki yatırım bankacılığı hizmeti çerçevesinde başlamıştır. Türk Telekom’un özelleştirilmesi sürecinde Kuveyt Türk Bankası, Oger Telecom’a finansal danışmanlık hizmeti veren konsorsiyum içerisinde yer almıştır.

01.01.2006 tarihinde taraflar arasında imzalanan hizmet sözleşmesi gereğince Sayın Abdullah Tivnikli, Oger Telecom’a yatırım, finansman ve yönetim konularında danışmanlık hizmeti vermektedir. Kendisinin bahsi geçen şirketlerde hissesi bulunmamaktadır.
Dubai International Financial Center’a (DIFC) kayıtlı bir şirket olan Oger Telecom’un ortaklık yapısının DIFC’nin internet sitesinden öğrenilmesi mümkündür.

Türk Telekom’da tüm satın alma ve ihale süreçleri seffaf ve iyi belirlenmiş ilkeler çerçevesinde yürütülmektedir. Bu politikalar ve Türk Telekom insan kaynakları uygulamaları çerçevesinde, yönetim ve denetim kademelerinde görev alanlar ile üst düzey çalışanlara araç tahsis edilmektedir. Bu kişiler dışında araç tahsisi söz konusu değildir. Özelleştirme öncesinde olduğu gibi araç tahsisi, Türk Telekom Yönetim ve Denetim Kurullarına atama yetkisine sahip olan hissedarların temsilcilerinin kullanımı için oluşturulan araç havuzundan gerçekleşmektedir. Yönetim Kurulu üyelerinin yarıya yakınının yurtdışında olması nedeniyle önceki dönemlere kıyasla havuzdaki araç sayısı ve mevcut araçların kullanımı önemli oranda azalmıştır. Ulaştırma Bakanlığı temsilcilerinin araç kullanımına ilişkin husus Sayın Ulaştırma Bakanı tarafından açıklanmış bulunmaktadır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.