MediaCat

Türk markalarını bekleyen büyük tehlike ne?

10 firmadan 9’unun marka tescili yok.

Türk markalarını bekleyen büyük tehlike ne?

Avrupa Birliği (AB) başta olmak üzere dünyanın birçok ülkesine ihracat yapan 60 bin Türk firmasından 54 bininin uluslararası marka tescilinin olmadığı ortaya çıktı.

Türk firmaları, yabancı ülke gümrüklerinde mallarına el konulması, marka tecavüzü ve tazminat davaları riskiyle karşı karşıya. Fikri mülkiyet alanındaki uluslararası davalardan ve bu alandaki akademik çalışmalarıyla tanınan avukat Dr. Cahit Suluk, ihracat yapan ve yurtdışına açılmayı düşünen Türk firmalarını tescil konusunda uyardı. Bir firmanın hangi ülkelerle ticaret yapıyorsa o ülkelerin tamamında markasını, buluşunu ve tasarımını tescil ettirmesi gerektiğini söyledi.

10 firmadan 9’unun marka tescili yok

Yurt dışında sadece 6 bin Türk markası uluslararası marka tescili yaptırırken, yabancıların Türkiye’deki yıllık marka başvurusunun 12 bine ulaştığına dikkati çeken Dr. Cahit Suluk, “Bugün küresel ekonominin geldiği durum itibariyle hali hazırda ya da orta vadede yurtdışında bir şekilde var olmayı, ticaret yapmayı düşünen tüm firmaların, markalarını yurtdışında tescil ettirmeleri adeta bir zorunluluktur.” dedi.

Markanın uluslararası tescili ve korunması için ortalama her ülke için 1.500-2.000 dolar harcama yapılması gerekiyor. Buna karşılık 15 yıldır faaliyette olan Avrupa Topluluğu Marka ve Tasarım Ofisi (OHIM)’ne sadece 2.000 Euro ödeyerek 27 ülkede birden koruma sağlanabiliyor.

Topluluk marka tescilinde geç kalınması halinde tek tek 27 ülkede tescil zorunluluğu bulunduğunu ifade eden Dr. Suluk, “Markanızı AB’ye üye 27 ülkede 3 sınıfta tescil ettirmenin toplam maliyeti 1950 Euro ile 2300 Euro arasında değişmektedir. OHIM başvurusu yerine, her ülkede ayrı ayrı marka tescili yaptırılması ise, yaklaşık 40.000 – 50.000 Euro harcamayı gerektirmektedir. Bir ülkede dahi aynı veya benzer marka daha önce tescil edilmişse, artık o markayı OHIM tescil edemez. Bu nedenle de marka sahibi, kalan 26 ülke için ayrı ayrı tescil yaptırmak zorundadır” diye konuştu.

İlgili İçerikler

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.