Türk dizilerine Arap Emmy’si

Arap ülkelerinde gösterilen Türk dizilerine, ABD'deki ünlü Emmy Ödülleri'nde olduğu gibi 14 değişik dalda ödül verilecek...

01.11.2009 - 00:00 | MediaCat

Arap ülkelerinde gösterilen Türk dizilerine, ABD’deki ünlü Emmy Ödülleri’nde olduğu gibi 14 değişik dalda ödül verilecek.

Ortadoğu ve Arap ülkelerinde gösterilen Türk dizileri, Dubai’deki yarışmayla ödüllendirilecek. "Sultan Awards 2010 – Turkish Serial Film Awards" (Sultan Ödülleri 2010 – Türk Dizi Film Ödülleri) adı verilen yarışma için Türk ve Araplardan bir jüri oluşturulacak.

Bu jüri, Arap ülkelerindeki TV kanallarında gösterilen Türk dizileri arasından 14’ünü belirleyecek. Belirlenen dizilere ABD’deki Emmy Ödülleri’nde olduğu gibi drama, komedi, en iyi aktör ve aktris, en iyi müzik gibi 14 değişik dalda ödül verilecek. 01-03 Haziran 2010 arasında düzenlenmesi planlanan ödül töreni için Türkiye’den çok sayıda dizi film starı, manken, yönetmen ve gazeteci de Dubai’de ağırlanacak. Yarışacak diziler arasında atv’de yayınlandığı dönemlerde reyting rekorları kıran "Asmalı Konak" "Aliye" ve "Bir İstanbul Masalı" da yer alacak. Yarışma öncesinde gerçekleştirilecek çeşitli aktivitelerle, dizilerde oynayan oyuncular, hayranlarıyla buluşacak. Moda gösterileri ve sergilerle de Türkiye’nin tanıtımı sağlanacak. Ödül gecesini, salonda 2 bin kişi izleyecek. Gecenin sunuculuğunu da ünlü bir Türk dizi film yıldızının yapması planlanıyor. Organizasyon için bir buçuk milyon euroluk harcama gerçekleştirilmesi öngörülüyor.

MAKTUM DESTEKLİYOR
Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdürlüğü’nün de destek verdiği ödül projesinin destekçilerinden biri de İstanbul Çırağan Sarayı’nda düzenlediği muhteşem bir düğünle oğlunu evlendiren Hintli işadamı Shyam Bhatia olacak. Dubai şeyhi El Maktum’un da projeyi desteklediği belirtiliyor.

20 ÜLKEDE GÖSTERİLİYOR

Türk dizileri, Cezayir’den Mısır’a, Irak’tan Ürdün’e, İran’dan Lübnan’a, Katar’dan Suriye’ye, Suudi Arabistan’dan Birleşik Arap Emirlikleri’ne kadar 20’den fazla Arap ülkesinde beğeni ile izleniyor Arap ülkelerinde, 2006’dan itibaren izlenmeye başlanan Türk dizilerinin fiyatları bölüm başına hesaplanıyor. Dizilerin bölüm başına ücreti, 2 bin dolar ile 10 bin dolar arasında değişiyor.

 

 Kaynak: sabah.com.tr

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.