Tüketimde tehlike sinyalleri

Ipsos KMG, Mart 2008 Hane Tüketim Endeksi (HTE) sonuçlarını...

24.04.2008 - 11:27 | MediaCat

Ipsos KMG, Mart 2008 Hane Tüketim Endeksi (HTE) sonuçlarını açıkladı. HTE’ye göre 2008 yılının ilk çeyreğinde hızlı tüketim ürünleri talebi sabit fiyatlarla bir önceki yıla göre yüzde 0,4 küçülürken, cari fiyatlarla yüzde 8 büyüme gösterdi. Cari fiyatlarla tüketimde yaşanan artış fiyat artışı olarak gerçekleşirken firmaların satış hacmi bazında büyüme gerçekleşmedi.

Ipsos KMG tarafından hazırlanan Hane Tüketim Endeksi (HTE) sonuçlarına göre 2008 yılı ilk çeyreğinde bir önceki yıl aynı dönemine göre hızlı tüketim ürünleri sabit fiyatlarla yüzde 0.4 küçülürken cari fiyatlarla yüzde 8 büyüme gösterdi. Mart ayında ise Şubat ayına göre hem sabit hem de cari fiyatlarla küçülme eğilimi dikkat çekiyor. HTE, Mart ayında sabit fiyatlarla yüzde 2 küçülürken cari fiyatlarla yüzde 1 küçüldü.

Ipsos KMG’den yapılan açıklamada, “Cari fiyatlarla gerçekleşen tüketimdeki büyümenin tamamen fiyat artışlı olarak gerçekleştiği ve firmaların satış hacminde miktar bazlı bir durgunluk olduğu gözüküyor. Bu rakamlar pazarda durgunluğun ciddi bir tehlike haline geldiğini gösteriyor” deniyor.

Hane Tüketim Endeksi (HTE) verileri Türkiye’yi temsil eden 6.200 haneden oluşan bir örneklemden elde edilmiştir. Yaklaşık 71 milyon nüfus ve yaklaşık 16 milyon hanenin tüketimlerini gösterir ve hane tüketimi için satın alınan hızlı tüketim ürünlerini kapsar.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.